Περίπατο στη Δράμα ο Παναθηναϊκός! (photos)

Μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο δυσκολεύτηκε ο Παναθηναϊκός απέναντι στον ΚΑΟΔ, καθώς στη συνέχεια επέβαλε τον ρυθμό του και επικράτησε εύκολα με 95-74.

Οι «πράσινοι» δεν αντιμετώπισαν ιδιαίτερα προβλήματα από τη στιγμή που ανέβασαν την απόδοσή τους οι Κώστας Τσαρτσαρής, Δημήτρης Διαμαντίδης, Ντέιβιντ Λόγκαν  και Νικ Καλάθης οι οποίοι ολοκλήρωσαν τον αγώνα με 15, 16, 15 και 11 πόντους αντίστοιχα. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Σάντερς ο οποίος σταμάτησε στους 17 πόντους, αλλά δεν ήταν αρκετός.

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που ξεκίνησαν δυνατά στο πρώτο δεκάλεπτο και δυσκόλεψαν τους πρωταθλητές Ελλάδος. Οι παίκτες του Γιώργου Καλαφατάκη μπήκαν συγκεντρωμένα στον αγώνα και κατάφεραν να προηγηθούν στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με 24-23, με την άμυνα των φιλοξενουμένων να μην είναι στα επιθυμητά επίπεδα και τον Ζέλικο Ομπράντοβιτς να έχει πολλά παράπονα από τους παίκτες του, για τον συγκεκριμένο τομέα.

Στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός επέβαλε τον ρυθμό του, βελτιώθηκε σε άμυνα και επίθεση και πήρε μία διαφορά ασφαλείας. Αυτό έγινε κυρίως εξαιτίας του Δημήτρη Διαμαντίδη ο οποίος στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου έφτασε τους 12 πόντους, δίνοντας στην ομάδα του το προβάδισμα με 51-40. Από την πλευρά τους οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να σταματήσουν τους «πρασίνους» που έβρισκαν εύκολα τον δρόμο προς το… πλεκτό.

Από τη στιγμή που το «Τριφύλλι» πήρε το προβάδισμα απέναντι στην ομάδα της Δράμας, δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα, με αποτέλεσμα η διαφορά να παραμένει σε μεγάλα επίπεδα. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου με 71-58 με τον Κώστα Τσαρτσαρή να ηγείται επιθετικά για την ομάδα του Παναθηναϊκού, ενώ και ο Νικ Καλάθης πρόσφερε σημαντική βοήθεια.

Στην τελευταία περίοδο, οι «πράσινοι» κατάφεραν να ξεφύγουν ακόμα και με 20 πόντους διαφορά, με τον Ντέιβιντ Λόγκαν να ανεβάζει την απόδοσή του. Δύο λεπτά πριν το τέλος του αγώνα ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 90-70, ενώ το τελικό 95-74 έδωσε στο συγκρότημα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς άλλους δύο πολύτιμους βαθμούς στο φετινό πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 24-23, 40-51, 58-71, 74-95.
ΚΑΟΔ (Καλαφατάκης): Σάντερς 17 (3), Καρύδας 11 (2), Χαραλαμπίδης 8, Αθηναίου, Ιωακειμίδης, Μισέλ 7, Κιτσούλης 4, Τσέρανιτς 10, Φλάουερς 12 (3), Κακαρούδης 2, Μπένας, Στυλίδης 2.
Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Μάριτς 2, Μπατίστ 6, Λόγκαν 15 (1), Σάτο 9 (1), Τσαρτσαρής 15, Διαμαντίδης 16 (1), Βουγιούκας 5, Καλάθης 11, Σμιθ 6, Καϊμακόγλου 2, Γιασικεβίτσιους 8 (1).

Θυμηθείτε την εξέλιξη του αγώνα όπως σας τη μετέφερε το Onsports πατώντας ΕΔΩ.

Θρίαμβος για το Περιστέρι του Σπανούλη - Ιστορική πρόκριση στο Final Four του BCL
Γνώριμοι στην Ελλάδα οι διαιτητές στις ρεβάνς ΠΑΟΚ - Μπριζ και Φενέρμπαχτσε - Ολυμπιακός
Γκάφα ολκής από οπαδούς της Μπαρτσελόνα - Επιτέθηκαν στο πούλμαν της ομάδας τους (vid)
Σαρωτική η Μακάμπι Τελ Αβίβ κόντρα στην Μπασκόνια - Αντίπαλος του Παναθηναϊκού στα playoffs