Ο «πολύτιμος» Καραγκούνης θα είναι απών (photos+video)

Ο Γιώργος Καραγκούνης θα απουσιάσει από την αναμέτρηση του Παναθηναϊκού με τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα (30/10), ωστόσο ο έμπειρος μέσος αποδεικνύεται βάσει στατιστικής υπερ-πολύτιμος για την ομάδα του, όταν αντιμετωπίζει το «Δικέφαλο του Βορρά».

Μπορεί φέτος ο Γιώργος Καραγκούνης να μην αποτελεί την πρώτη επιλογή του Ζεσουάλδο Φερέιρα για την μεσαία γραμμή του Παναθηναϊκού, ωστόσο αν ο Πορτογάλος τεχνικός μελετούσε διεξοδικά στα στατιστικά του Έλληνα μέσου κόντρα στον ΠΑΟΚ θα «πονοκεφάλιαζε» ακόμα περισσότερο με την σχεδόν σίγουρη απουσία του από τον αυριανό (30/10) αγώνα στην Τούμπα.

Πρεμιέρα με Απόλλωνα…

Ο αρχηγός της Εθνικής έχει αγωνιστεί σε 20 αγώνες πρωταθλήματος ενάντια στον ΠΑΟΚ, μετρώντας 15 νίκες – όλες με τον Παναθηναϊκό – 5 ήττες και 4 ισοπαλίες. Αξίζει να σημειωθεί πως ο Γιώργος Καραγκούνης έπαιξε για πρώτη φορά κόντρα στον ΠΑΟΚ στις 14 Οκτωβρίου 1996 με τη φανέλα του Απόλλωνα Αθηνών στη Ριζούπολη, όντας βασικός για την ομάδα της «Ελαφράς Ταξιαρχίας». Ο «Κάρα» αγωνίστηκε για 77 λεπτά πριν αντικατασταθεί.

Το πρώτο του γκολ κόντρα στο «Δικέφαλο του Βορρά» ήρθε στις 12 Απριλίου 1998, ξανά στη Ριζούπολη, με τη φανέλα του Απόλλωνα Αθηνών, σε ένα εκπληκτικό παιχνίδι, με αντίπαλο τον ΠΑΟΚ, το οποίο τελείωσε ισόπαλο με 4-4 και τον Καραγκούνη να σκοράρει στο 33’ του παιχνιδιού!

Ήττα στην πρώτη «πράσινη» συμμετοχή

Ο Γιώργος Καραγκούνης από το καλοκαίρι του 1998 αγωνίστηκε με τη φανέλα του Παναθηναϊκού, ωστόσο για πρώτη φορά αντιμετώπισε τον ΠΑΟΚ στις 28 Φεβρουαρίου 1999, όταν οι «πράσινοι» ηττήθηκαν με 1-0 στο ΟΑΚΑ και ο ίδιος πέρασε σαν αλλαγή στο δεύτερο ημίχρονο.

Το δεύτερο ματς του Καραγκούνη, ωστόσο, κόντρα στο «Δικέφαλο του Βορρά», ήταν πολύ καλύτερο. Σε μια από τις καλύτερες εμφανίσεις του Παναθηναϊκού στην Τούμπα, ο «Κάρα» σκόραρε στο 3-1 κατά του ΠΑΟΚ επισφραγίζοντας μια εξαιρετική εμφάνιση.

Άλλα τέσσερα γκολ με έφεση στην Τούμπα

Ο Καραγκούνης δημιούργησε μια σχετικά καλή παράδοση, συνυπολογίζοντας και τη θέση που αγωνίζεται στην οποία δεν έχει πρωταρχικό μέλημα το σκοράρισμα αλλά τον έλεγχο στο χώρο του κέντρου, σκοράροντας άλλες τέσσερις φορές κατά του ΠΑΟΚ!

Στις 31 Μαρτίου 2003 στην ισοπαλία (2-2) των δύο ομάδων στην Τούμπα, ο Καραγκούνης πέτυχε το ένα από τα δύο γκολ του Παναθηναϊκού, ενώ το επόμενο γκολ του ήρθε στην νίκη (2-0) των «πρασίνων» στις 29 Σεπτεμβρίου 2007, αφότου είχε επιστρέψει από την καριέρα του σε Ίντερ και Μπενφίκα.

Ο «τυπάρας» σκόραρε και στη νίκη στην Τούμπα για τα πλέι οφ του 2009, πετυχαίνοντας το μοναδικό τέρμα στο 1-0 του Παναθηναϊκού, ενώ τελευταίο του γκολ κόντρα στον ΠΑΟΚ ήταν αυτό στις 24 Μαΐου 2009 στο 4-1 των «πρασίνων» στο ΟΑΚΑ εκ νέου για τα πλέι οφ. Επίσης, σημαντικό είναι πως ο έμπειρος μέσος ξεκίνησε βασικός στις 15 από τις 20 αναμετρήσεις που έδωσε απέναντι στον ΠΑΟΚ!

Ένας σκόρερ στην αποστολή…

Μάλιστα, μελετώντας τα στατιστικά στοιχεία των αγώνων του Γιώργου Καραγκούνη απέναντι στον ΠΑΟΚ, παρατηρεί κανείς πως έχει πετύχει τα τρία από τα έξι του γκολ ενάντια στους Θεσσαλονικείς, στο γήπεδο όπου οι δυο ομάδες θα κοντραριστούν την Κυριακή (30/10), στην Τούμπα. Ωστόσο, ο Γιώργος Καραγκούνης δύσκολα θα είναι παρών στον αγώνα που θα γίνει αύριο, με την απουσία του να είναι ιδιαίτερα σημαντική για τον Παναθηναϊκό…

Αξιοσημείωτο είναι τέλος, πως από τους ποδοσφαιριστές του Παναθηναϊκού που θα είναι στην αποστολή για τον αγώνα με τον ΠΑΟΚ, κανένας δεν έχει σκοράρει κόντρα στο «Δικέφαλο του Βορρά» πλην του Κώστα Κατσουράνη. Οι Λουκάς Βύντρα και Αντώνης Πετρόπουλος που στο παρελθόν έχουν βρει «δίχτυα» απέναντι στους Θεσσαλονικείς, δε θα ταξιδέψουν στην συμπρωτεούσα, όπως και ο Σωτήρης Νίνης που απουσιάζει εδώ και καιρό από τις υποχρεώσεις του Παναθηναϊκού, λόγω τραυματισμού.