Σέρρες Rally Raid 1η ημέρα

Μία συμμετοχή από τη Ρουμανία, ο Σομοντίν Ιοάν  και ο Έλληνας Κώστας Σταματάκης μοιράστηκαν τις νίκες στο 1ο σκέλος του Σέρρες Rally Raid.

Ο 2ος αγώνας του Πανευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Cross Country Rally Raid για το 2011, το  Σέρρες Rally, ξεκίνησε με εντυπωσιακό τρόπο από τη Πόλη των Σερρών.  Η οργάνωση του αγώνα βρίσκεται σε υποδειγματικό επίπεδο. Ξεχωρίζουν το διπλό σύστημα δορυφορικής παρακολούθησης (www.mytrack.gr), η  χρονομέτρηση της infomega ( www.moto-live.info) και πάνω από όλα για το πλάνο ασφαλείας που περιλαμβάνει ακόμη και ελικόπτερο!

Το πρώτο σκέλος περιελάμβανε μια απλή διαδρομή μέσα στην πόλη των Σερρών για γνωριμία και προβολή του αγώνα, περνώντας και μέσα από την πίστα Motocross του Αυτοκινητοδρομίου Σερρών!

H κατάληξή της ήταν στην περιοχή του Αγ. Γιώργη, όπου ξεκινούσε η Υπερειδική του αγώνα, μήκους 18 χιλιομέτρων, δύσκολη και απαιτητική, τόσο στην οδήγηση, όσο και στην πλοήγηση. Τέλος, μια μικρή απλή, διαδρομή έφερε τα πληρώματα στο Elpida Resort & Spa για τερματισμό, ξεκούραση, και προετοιμασία για την επόμενη μέρα!

Στις μοτοσικλέτες Ο Ρουμάνος Σομοντίν Ιοάν (Husaberg FE 550) ήταν ο νικητής της πρώτης ημέρας, με 2ο  τον Κώστα Βλαχάκη (KTM 400 EXC), και 3ο τον Γερμανό Κριστιάν Γουόλφλ (Yamaha WR 250F). Στην 4η  θέση ήταν ο Βασίλης Μπούρδος (ΚΤΜ 450 ΕΧC), που ήταν ο κυρίαρχος της  Υπερειδικής διαδρομής, αλλά χρεώθηκε πολλές ποινές από όρια ταχύτητας.

Στα αυτοκίνητα, στην κατηγορία «Ζ1» οι Κωνσταντίνος Σταματάκης – Χρήστος Τσαλιγόπουλος (Suzuki Jimny)  ήταν οι νικητές του σκέλους, μπροστά από τους Νίκο Μάρδα – Κωνσταντίνο Ανδρεόπουλο και Σταύρο Δημητριάδη – Παναγιώτη Κάλφα με Suzuki Jimny επίσης.

Στην κατηγορία «Ζ2» προηγούνται οι Γιώργος και Χρήστος Ζυγογιώργος με Lada Niva 1.6 μπροστά από τον Θανάση Λωρίδα και Στέργιο Βουδούρη με Jeep Cherokee 2.5.Την 2η μέρα ο αγώνας θα συνεχιστεί με 3 ειδικές και 3 απλές διαδρομές, σε 250 αγωνιστικά χιλιόμετρα, σε τρία βουνά!

Για να έχετε πλήρη πρόσβαση στις κυριότερες ειδήσεις της ημέρας και μέσα από τη σελίδα σας στο Facebook, κάντε LIKE στο Onsports πατώντας : http://www.facebook.com/onsports

Stoiximan Super League: Τα ντέρμπι «παίζουν» στην COSMOTE TV
Αναβλήθηκε το Παναθηναϊκός AKTOR - Προμηθέας λόγω του ΑΕΚ-Ολυμπιακός
Οι διαιτητές των playoffs: Σλοβένος στο ΑΕΚ - Ολυμπιακός, Δανός στο Παναθηναϊκός - ΠΑΟΚ
Κύπελλο Ελλάδας, Παναθηναϊκός - Άρης: Τελικό με 8.000 κόσμο για κάθε ομάδα θέλει ο Καρυπίδης