Παράσταση για έναν ρόλο! (photos+video)

Πιο εύκολη επικράτηση δεν θα μπορούσε να φανταστεί ο Παναθηναϊκός απέναντι στην ΚΚ Ζάγκρεμπ στην Κροατία, καθώς οι «πράσινοι» επιβλήθηκαν με 81-62 χωρίς να συναντήσουν το παραμικρό πρόβλημα.

Έτσι το συγκρότημα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς έδωσε μία μοναδική παράσταση στους θεατές που βρέθηκαν στο γήπεδο, κάνοντας παράλληλα το «δύο στα δύο» και δείχνοντας πως βρίσκει ρυθμό μέσα από τους επίσημους αγώνες της Ευρωλίγκας. Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν οι Σάτο (13 πόντους), Νικ Καλάθης (12 πόντους) και Σμιθ (12 πόντους), με την άμυνα των «πρασίνων» πάντως να τσακίζει κόκκαλα. Εξαιρετικός ήταν και ο Δημήτρης Διαμαντίδης ο οποίος πέτυχε 2 πόντους και μοίρασε 8 ασίστ. Από την άλλη ξεχώρισε ο Σον Μέι με 23 πόντους.

Η ελληνική ομάδα ξεκίνησε δυναμικά και πήρε το προβάδισμα από την αρχή του αγώνα, παίζοντας εξαιρετική άμυνα στα ατού των αντιπάλων. Ο Νικ Καλάθης έτρεξε πολύ στον αιφνιδιασμό κατά τη διάρκεια του πρώτου δεκαλέπτου και κατάφερε να δώσει στον Παναθηναϊκό μία διαφορά 10 πόντων (14-24, τέλος πρώτου δεκαλέπτου). Από την άλλη οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να δυσκολέψουν το έργο της ελληνικής ομάδας η οποία επέβαλε τον ρυθμό της και δεν άφησε κανένα περιθώριο στην ομάδα της Κροατίας.

Στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός πάτησε περισσότερο το… γκάζι και ξέφυγε με μεγάλη διαφορά. Οι Σάτο, Μπατίστ και Τσαρτσαρής έκαναν ότι ήθελαν στο παρκέ με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να μην μπορούν να κάνουν πολλά. Χαρακτηριστικό είναι πως οι γηπεδούχοι πέτυχαν μόλις 8 πόντους σε ένα δεκάλεπτο με το πρώτο μισό του αγώνα να ολοκληρώνεται με 22-45, υπέρ του συγκροτήματος του Ζέλικο Ομπράντοβιτς.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Παναθηναϊκός συνέχισε να παίζει εξαιρετική άμυνα με αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει ακόμα και στο +30 (22-52), με τους φιλοξενούμενους να είχαν ευκαιρία για ακόμα μεγαλύτερη διαφορά μέχρι τα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου. Στη συνέχεια η διαφορά έφτασε ακόμα και στο +33 (26-59) με τη 3η περίοδο να ολοκληρώνεται με 33-61 υπέρ του «Τριφυλλιού».

Όπως ήταν απόλυτα φυσικό, η τελευταία περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, καθώς ο Παναθηναϊκός είναι νικήσει ουσιαστικά από το ημίχρονο (αν όχι και πιο πριν). Οι «πράσινοι» κατέβασαν αρχικά ταχύτητα, με τους γηπεδούχους να πλησιάζουν ελάχιστα στο σκορ, αλλά στη συνέχεια επέβαλαν και πάλι τον ρυθμό τους δείχνοντας πως μπορούν να κάνουν ότι θέλουν στο παρκέ. Ο Παναθηναϊκός έκανε το «δύο στα δύο» επικρατώντας με 81-62 της ΚΚ Ζάγκρεμπ χωρίς να δυσκολευτεί στο παραμικρό.

Τα δεκάλεπτα: 14-24, 22-45, 33-61, 62-81.
ΚΚ ΖΑΓΚΡΕΜΠ (Αντροϊτς): Μουλαομέροβιτς 13 (3), Σιμόν 5 (1), Κασούν 5, Μέι 23, Γκάρετ, Ράντσιτς 6 (2), Όζμπολτ 3 (1), Σάριτς 3, Χέιτβελτ 2.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ομπράντοβιτς): Μάριτς 4, Μπατίστ 10, Λόγκαν 8 (1), Σάτο 13 (1), Τσαρτσαρής 4, Διαμαντίδης 2, Βουγιούκας 1, Καλάθης 12, Κυρίτσης 5 (1), Σμιθ 12 (1), Καϊμακόγλου, Γιασικεβίτσιους 8.

Θυμηθείτε την εξέλιξη της αναμέτρησης όπως σας τη μετέφερε το Onsports...

{coveritlive}7fcee356cf{/coveritlive}

Ο «τελικός της χρονιάς» στην Μπολόνια για τον Παναθηναϊκό AKTOR - Η ώρα και το κανάλι
Σεπόλια: Ένοχος για βιασμό, αθώος για εμπορία ο Ηλίας Μίχος - Αθώα για μαστροπεία η μητέρα
Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε Βίρτους - Παναθηναϊκός AKTOR και Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ
Λέστερ: Απολύθηκε ο προπονητής της γυναικείας ομάδας λόγω σχέσης με παίκτρια