Ο Κόκε, ο Νάτσο και η... τριάρα! (photos+video)

Το Onsports γυρνάει τον χρόνο τέσσερα χρόνια πριν, όταν στις 21 Οκτωβρίου του 2007 ο Άρης επιβλήθηκε του ΠΑΟΚ με 3-1 στο κατάμεστο «Κλεάνθης Βικελίδης», με... εκτελεστές τους Σέρχιο Κόκε και Νάτσο Γκαρσία.

Η αντίστροφη μέτρηση για το ματς της Κυριακής (23/10) του Άρη κόντρα στον ΠΑΟΚ έχει ήδη ξεκινήσει και ολόκληρη η Θεσσαλονίκη κινείται σε ρυθμούς... ντέρμπι. Κι ενώ η κρίσιμη αναμέτρηση βρίσκεται προ των πυλών, η 21η Οκτωβρίου ξυπνάει ευχάριστες μνήμες στους φίλους των «κιτρίνων», καθώς σαν σήμερα ο Άρης «υπέταξε» τον ΠΑΟΚ με 3-1, σε ένα ακόμα ντέρμπι μεταξύ των δύο «αιώνιων» αντιπάλων της Θεσσαλονίκης.

Ο Άρης άνοιξε το σκορ στο, γεμάτο από άκρη σε άκρη, «Κλεάνθης Βικελίδης» στο 16ο λεπτό με τον Κόκε να ευνοείται από τις κόντρες στην περιοχή του ΠΑΟΚ και να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα του Φερναντές. Ο ΠΑΟΚ στο 30' ισοφάρισε με τον Μπαλάφα, παγώνοντας όλο το γήπεδο, ωστόσο οι «κίτρινοι» δεν είχαν πει ακόμα την τελευταία τους κουβέντα. Ο Κόκε «ξαναχτύπησε» στο δεύτερο ημίχρονο και με δεξί διαγώνιο σουτ στο 57' έκανε το 2-1 δίνοντας εκ νέου προβάδισμα στον Άρη, ενώ ο Νάτσο Γκαρσία ήταν ο παίκτης που έβαλε την υπογραφή του στο ματς, σημειώνοντας το τρίτο τέρμα για τους «κίτρινους» στο 73' με κεφαλιά, έπειτα από εκπληκτική εκτέλεση φάουλ του Μάρκο Αουρέλιο.

Ο Άρης του 2007 με τον Ντούσαν Μπάγεβιτς στον πάγκο, όχι μόνο «έσπασε» τη γκίνια που τον κυνηγούσε από τις 15 Δεκεμβρίου του 2002, όπου ήταν η τελευταία νίκη απέναντι στον ΠΑΟΚ, αλλά το κατάφερε «σερβίροντας» τρία γκολ στον «αιώνιο» αντίπαλό του.

Κι ενώ το ντέρμπι της Κυριακής βρίσκεται μόνο μερικά εικοσιτετράωρα μακριά, απαίτηση του κόσμου του Άρη είναι να πράξουν οι παίκτες κάτι ανάλογο με αυτό που έκαναν τέσσερα χρόνια πριν αλλά και τόσες άλλες φορές: Νίκη κόντρα στον ΠΑΟΚ και αντεπίθεση για τη συνέχεια του πρωταθλήματος!

Παναθηναϊκός AKTOR: Θα θυμίζει Euroleague το ΟΑΚΑ για το ματς με το Περιστέρι!
Δικαίωση 10 εκατομμυρίων ευρώ για τον Κριστιάνο Ρονάλντο
Αυστραλία: Εκτός κινδύνου ο 21χρονος ποδοσφαιριστής που κατέρρευσε στην προπόνηση
Super League: Ο Πορτογάλος Νογκέιρα ορίστηκε διαιτητής στο Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ