Για ένα εκατομμύριο δολάρια

Πλουσιότερος κατά 1.000.000 δολάρια (726.902€) έφυγε από το Λας Βέγκας ο Ράϊαν Βιλιοπόρτο μετά τη νίκη του στο Monster Energy Cup.

Ο 23χρονος πρωταθλητής Αμερικής στο SuperCross και MotoCross κέρδισε και τους τρεις τελικούς του επάθλου, το οποίο γίνεται ο αντικαταστάτης του U.S. Open. Στο κύπελλο έλαβαν μέρος όλοι μεγάλοι αναβάτες του αμερικανικού πρωταθλήματος αλλά και ο Ράιαν Ντάντζεϊ, που δήλωσε συμμετοχή την τελευταία στιγμή καθώς βρίσκεται ακόμα σε στάδιο προσαρμογής με την καινούργια του ομάδα την ΚΤΜ.

Παρόλα αυτά ο Ντάντζεϊ κατάφερε να τερματίσει 3ος . Μαζί τους πάλεψαν και οι Κέβιν Γουίντχαμ, Μαρβίν Μουσκάν Τζάστιν Μπράιτον, Μάικ και Τζεφ Αλέσι, Τζος Χάνσεν και ο Γκρέγκορι Αράντα (από την Ευρώπη).

Οδηγώντας την καινούργια Kawasaki (του 2012) ο Βιλοπόρτο ξεκίνησε πρώτος και τερμάτισε εκεί και τους τρεις τελικούς του αγώνα διαλύοντας τον συναγωνισμό που δεν μπόρεσε να τον ακολουθήσει. Πίσω του στο πρώτο σκέλος βρέθηκε ο Μπέν Τόνλεϊ, με τρίτο τον Ράιν Ντάντζεϊ στον πρώτο του αγώνα με την KTM.
Στο δεύτερο σκέλος ο Ντάντζεϊ κατάφερε να βρεθεί πίσω από τον Βιλιπόρτο μετά την εκκίνηση αλλά δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τον πρωτοπόρο τερματίζοντας δεύτερος με τρίτο αυτή τη φορά τον Μπρετ Μέτκαλφ που και αυτός οδήγησε στην τρίτη θέση από την αρχή. Στο τρίτο και τελευταίο σκέλος, ο Μάικ Αλέσι  οδήγησε στην δεύτερη θέση μετά την εκκίνηση με τρίτο τον Ντάντζεϊ αλλά σύντομα οι Ντάντζεϊ και Μέτκαλφ κατάφεραν να τον περάσουν κάνοντας το δύο – τρία στο σκέλος.

Μεγάλος νικητής της ημέρας ήταν όμως ο Βιλοπόρτο,  που παρέλαβε και την επιταγή του 1.000.000 δολαρίων, το καλύτερο γαμήλιο δώρο για τον πρόσφατο γάμο του. Δεύτερος στο Monster Energy Cup τερμάτισε ο Ντάντζεϊ λαμβάνοντας επιταγή 50.000 δολαρίων με τρίτο τον Μέτκαλφ που είδε τον λογαριασμό του να αυξάνεται κατά 20.000 δολάρια.

Παναθηναϊκός AKTOR: Πάρτι στην Μπολόνια, μοίρασε μπράβο ο Δ. Γιαννακόπουλος!
Euroleague: «Αγκαλιά» με τη δεύτερη θέση ο Παναθηναϊκός AKTOR – Βαθμολογία, highlights
ΟΦΗ: Χωρίς Μοσκέρα κόντρα στον Ατρόμητο
ΓΣΕΕ: Γενική απεργία στις 17 Απριλίου