Σκοτώθηκε ο D. Wheldon σε αγώνα IndyCar! (video)

Τραγική κατάληξη είχε μία σύγκρουση αυτοκινήτων στον αγώνα του Παναμερικανικού Πρωταθλήματος Ίντικαρς του Λας Βέγκας στην οποία έχασε τη ζωή του ο Νταν Γουέλντον.

Ο 33χρονος οδηγός, (δύο φορές νικητής του αγώνα Indianapolis 500, και πρωταθλητής των Ίντικαρς τη χρονιά του 2005) ξεκινούσε από τις τελευταίες θέσεις ανάμεσα σε 34 άλλες συμμετοχές, παλεύοντας για την πρώτη θέση αλλά και για το μεγάλο έπαθλο του αγώνα που ήταν 5.000.000 δολάρια.

Στον 11ο γύρο έγινε μία πολλαπλή σύγκρουση αυτοκινήτων στην οποία μπλέχτηκε και το αυτοκίνητο του Γουέλντον. Το μονοθέσιο ακούμπησε με πολύ μεγάλη ταχύτητα τους πίσω τροχούς ενός άλλου αυτοκινήτου, απογειώθηκε, χτύπησε στον προστατευτικό φράκτη και προσγειώθηκε ανάποδα στην πίστα.« Όλοι γνωρίζουμε πως οι αγώνες αυτοκινήτου είναι επικίνδυνο σπορ» δήλωσε ο συναθλητής του Γουέλντον Τόνι Κανάν και πρόσθεσε: « Απλά τη στιγμή του αγώνα δεν το σκεπτόμαστε. Μετά από αυτό το περιστατικό πρέπει όλοι να σκεφτούμε καλά και να πράξουμε ανάλογα. Χάσαμε ένα καλό φίλο και συναθλητή».

Το ατύχημα συνέβη μόλις στον 11ο γύρο του αγώνα και ήταν πολύ δυνατό. Ο Γουέλντον μεταφέρθηκε με ελικόπτερο στο University Medical Centre. Δύο ώρες μετά, ο CEO της διοργάνωσης Ράντι Μπερνάρντ ανακοίνωσε το θάνατο του οδηγού ο οποίος ήταν πατέρας δύο ανήλικων αγοριών «Το ένα λεπτό αστειευόμασταν και μετά ο Νταν έφυγε», είπε ο Ντάριο Φρανκίτι (νικητής της κούρσας και πρωταθλητής για το 2011). «Έχασα, χάσαμε έναν καλό φίλο. Όλοι στο Ίντικαρ τον θεωρούσαν φίλο, αφού ήταν τόσο καλό παιδί.Αυτό είναι ένα πρωτάθλημα που δε θέλω να θυμάμαι».

Οι ιδιοκτήτες και οι οδηγοί των ομάδων αποφάσισαν να διακόψουν τον αγώνα, και έκαναν 5 γύρους στη μνήμη του Γουέλντον, με τις γκάιντες να παιανίζουν τον ύμνο  «Amazing Grace».

Στο ίδιο ατύχημα ενεπλάκησαν τα αυτοκίνητα των Γουίλ Πάουερ, Πολ Τρέισι Μπάντι Ράις Άλεξ Λόιντ, Εϊ Τζέι Βίσο Τσάρλι Κίμπαλ, Τόμας Σέκτερ, Τζέι Χάουαρντ, Γουέιντ Κάνινγχαμ, Πίπα Μαν, Τζέι Αρ Χίλντεμπραντ, Τζέιμς Τζέικ και Βίτορ Μίρα.Οι Πάουερ Χίλντεμπραντ και η κυρία Μαν μεταφέρθηκαν προληπτικά στο νοσοκομείο.

Τραγική ειρωνεία για τον Γουέλντον ήταν πως 3 εβδομάδες νωρίτερα είχε συμμετάσχει στο πρόγραμμα αξιολόγησης ασφαλείας του νέου μονοθέσιου, που θα χρησιμοποιούσαν οι ομάδες για το 2012.

Χαρακτηριστικό είναι πως το πρωτάθλημα των Ίντικαρς δεν είχε θανατηφόρο ατύχημα από το 2006 όπου στα δοκιμαστικά του αγώνα στην πίστα του Χόμστιντ στο Μαϊάμι έχασε τη ζωή του ο Πολ Ντάνα.Τραγική σύμπτωση ήταν πως τον αγώνα εκείνο είχε κερδίσει ο Νταν Γουέλντον.

Τελικός Κυπέλλου Ελλάδας: Κεκλεισμένων των θυρών το Παναθηναϊκός-Άρης λόγω του νέου νόμου
Δωρεάν ταξίδια* αξίας 1.000 ευρώ στο opaponline.gr – Έως την Κυριακή οι συμμετοχές
Κύπελλο Ελλάδας: Άναψε «πράσινο» για τελικό με κόσμο ο Αχιλλέας Μπέος - Διαφωνία για τον αριθμό
Ρεάλ Μαδρίτης: Καταγγελία του Ρούντιγκερ μετά τη σύνδεσή του με την ISIS