Του πήρε τη... μπουκιά από το στόμα (video+photos)

Ο Εργοτέλης έδειξε καρδιά και ψυχή, παίρνοντας την μπουκιά μέσα απ'το στόμα του Άρη. Αν και αγωνιζόταν με 10 παίκτες τα τελευταία λεπτά, η κρητική ομάδα πήρε το βαθμό της ισοπαλίας (1-1) στο Παγκρήτιο, με γκολ που ήρθε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Ο Άρης, αν και πέτυχε το πρώτο του γκολ στη φετινή Super League με τον Σανκαρέ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου και κρατούσε μέχρι την εκπνοή το πρώτο του «τρίποντο», τo τέρμα του Μπούντιμιρ στο 93' «πάγωσε» τα χαμόγελα.

Ο Καραγεωργίου χρησιμοποίησε τον Πίρσον στη θέση του τερματοφύλακα, τους Χίμπλιγκερ και Γιοβάνοβιτς στο κέντρο της άμυνας, τον Βίσιο στα αριστερά και τον Σασιασβίλι στα δεξιά. Στην τριάδα των χαφ ήταν οι Σαρρής, Τζούνιορ και Φραγκουλάκης, ενώ στην κορυφή της επίθεσης ήταν ο Μπούντιμιρ, στα δεξιά ο Κουτσιανικούλης και στα αριστερά ο Ρομάνο.

Από την άλλη πλευρά, ο Τσιώλης είχε και πάλι τον Βελλίδη κάτω από τα δοκάρια, ενώ στην τετράδα της άμυνας τους Σανκαρέ, Ντίκο (στο κέντρο), Παπαστεριανό (δεξιά) και Μίσελ (αριστερά). Στα χαφ ήταν οι Πρίττας, Φατί και Ακόστα, με τον Καζναφέρη αιχμή του δόρατος και τους Ούμπιντες (δεξιά) και Καπετάνο (αριστερά) στις πτέρυγες.

Η δυνατή και συνεχόμενη βροχή στο Ηράκλειο είχε κάνει ιδιαίτερα «βαρύ» τον αγωνιστικό χώρο του Παγκρητίου, κάτι που δυσκόλευε τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών και των δύο ομάδων.

Ο Άρης μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και με την μπάλα κάτω προσπάθησε να αιφνιδιάσει τους γηπεδούχους. Ωστόσο, δεν το κατάφερε και μετά το πρώτο 15λεπτο, ο Εργοτέλης ισορρόπησε το παιχνίδι.

Οι φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες ήταν λιγοστές, ωστόσο σε μια από αυτές, ο Άρης ευτύχησε να ανοίξει το σκορ με ένα... βολιώτικο γκολ. Δημιουργός ο Ούμπιντες με φάουλ και σκόρερ ο Σανκαρέ με απευθείας πλασέ, με τους δύο παίκτες να ανήκαν μέχρι πριν λίγες μέρες στον Ολυμπιακό Βόλου.

Από δύο αλλαγές (Μπέτο αντί Κουτσιανικούλη, Λεάλ αντί Σαρρή για τον Εργοτέλη και Γιάκομπ αντί Ακόστα, Νέτο αντί Καζναφέρη για τον Άρη) έκαναν οι προπονητές των δύο ομάδων στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, προκειμένου να... φρεσκάρουν τις 11άδες τους.

Ο Άρης, έχοντας και το 1-0 από το πρώτο ημίχρονο, έδωσε χώρο στον Εργοτέλη, ο οποίος ξεκίνησε πιο δυνατά το δεύτερο μέρος. Ωστόσο, η πρωτοβουλία που είχε ήταν ανούσια, με τον Άρη να είναι επικίνδυνος στις αντεπιθέσεις του.

Όσο περνούσε η ώρα, τόσο περισσότερο ρίσκαρε ο Εργοτέλης για την ισοφάριση με τον Καραγεωργίου να μετατρέπει από το 72' το σύστημα σε 4-4-2. Ωστόσο, από το 80' το έργο της κρητικής ομάδας έγινε ακόμη πιο δύσκολο, καθώς ο Βίσιο αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Παρόλα αυτά, ο Εργοτέλης αγωνίστηκε με ψυχή και πάθος και κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση με τέρμα του Μπούντιμιρ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Δείτε την εξέλιξη του ματς, πατώντας ΕΔΩ

Unsupported video

Οι Μαξ Φερστάπεν και Σέρτζιο Πέρεζ σε αγώνα ταχύτητας στην... άμμο
Τελικός Κυπέλλου Ελλάδας: Κεκλεισμένων των θυρών το Παναθηναϊκός-Άρης λόγω του νέου νόμου
Δωρεάν ταξίδια* αξίας 1.000 ευρώ στο opaponline.gr – Έως την Κυριακή οι συμμετοχές
Κύπελλο Ελλάδας: Άναψε «πράσινο» για τελικό με κόσμο ο Αχιλλέας Μπέος - Διαφωνία για τον αριθμό