Σε «ασπρόμαυρο» φόντο

Τη «μερίδα του λέοντος» έχει ο ΠΑΟΚ σε ότι αφορά τις αναμετρήσεις που γίνονται με αντίπαλο τον Παναθηναϊκό στην Τούμπα.

Ο «δικέφαλος του Βορρά» σε σύνολο 52 αναμετρήσεων έχει καταφέρει να επικρατήσει 25 φορές των «πράσινων» που έφυγαν νικητές από τη Θεσσαλονίκη 15 φορές, την ώρα που 12 παιχνίδια μεταξύ των δύο ομάδων έχουν λήξει ισόπαλα.

Το πρώτο χρονικά παιχνίδι των δύο ομάδων για την Α’ Εθνική (1959-60), βρήκε νικητή τον Παναθηναϊκό με 2-0 χάρη στα γκολ των Νεμπίδη και Μπενάρδου, ενώ ο ΠΑΟΚ νίκησε για πρώτη φορά το «τριφύλλι» στη συμπρωτεύουσα, τη σεζόν 1961-62 με το σκορ να είναι το 2-1 και σκόρερ τους Μουρατίδη και Συμεωνίδη για τους γηπεδούχους και τον Χολέβα για τους φιλοξενούμενους.

Η μεγαλύτερη σε έκταση νίκη του ΠΑΟΚ επί του Παναθηναϊκού στην Τούμπα είναι το 4-1, σκορ που εμφανίστηκε για πρώτη φορά την περίοδο 1987-88 και διαμορφώθηκε με δύο γκολ του Σκαρτάδου και από ένα των Αλεξανδρίδη και Στέφανου Μπορμπόκη για τον ΠΑΟΚ, με τον Ζάετς να μειώνει για το «τριφύλλι».

Το ίδιο σκορ επαναλήφθηκε και την περίοδο 2002-2003 και μάλιστα στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος. Ο «δικέφαλος του Βορρά» με αυτογκόλ του Χένρικσεν, δύο γκολ του Γεωργιάδη και ένα του Σπάσιτς, έφτασε στα τέσσερα τέρματα, ενώ ο Παναθηναϊκός κατάφερε να μειώσει με αυτογκόλ του Γιασεμάκη Γιασεμή.

Αντίθετα, η μεγαλύτερη σε έκταση νίκη του Παναθηναϊκού στην Τούμπα, είναι το 3-1, που σημειώθηκε για πρώτη φορά την περίοδο 1965-66 με τον Δομάζο να σκοράρει δύο φορές για το «τριφύλλι» και μία ο Παναγιωτίδης, με τον Θεοφανίδη να μειώνει για τον ΠΑΟΚ.

Το ίδιο αποτέλεσμα, με νικητές τους «πράσινους», σημειώθηκε και την περίοδο 1999-2000 με τον Παναθηναϊκό να έχει σαν σκόρερ τους Μπασινά, Καραγκούνη και Βαζέχα και για τον ΠΑΟΚ να μειώνει ο Μπράτιτς.

Όλα τα παιχνίδια ΠΑΟΚ-Παναθηναϊκού στη Θεσσαλονίκη

1959-60 0-2 (38’ Νεμπίδης, 81’ Μπενάρδος)

1960-61 0-1 (26’ Παπαεμμανουήλ)

1961-62 2-1 (9’ Μουρατίδης, 13’ Συμεωνίδης/17’ Χολέβας)

1962-63 1-1 (52’ Βασιλειάδης/14’ Τουμπέλης)

1963-64 0-1 (33’ Παπουτσάκης)

1964-65 0-0

1965-66 1-3 (63’ Θεοφανίδης/53’, 56’ Δομάζος, 78’ Παναγιωτίδης)

1966-67 0-0

1967-68 2-1 (20’, 38’ Χαραλαμπίδης/21’ Παπαεμμανουήλ)

1968-69 1-2 (27’ Θεοφανίδης/11’ Γονιός, 72’ Δομάζος)

1969-70 0-1 (6’ Γραμμός)

1970-71 3-2 (17’, 51’ Β.Αντωνιάδης, 66’ Ασλανίδης/71’, 77’ Σταυρίδης)

1971-72 1-0 (39’ Αποστολίδης)

1972-73 1-0 (38’ Κούδας)

1973-74 1-1 (54’ Ασλανίδης/44’ Καμπάς)

1974-75 2-0 (28’ Αποστολίδης, 43΄Σαράφης)

1975-76 3-1 (37’, 56’ Γκουερίνο, 84’ Σαράφης/89’ Γραμμός)

1976-77 0-0

1977-78 3-1 (29’, 64’ Σαράφης, 46’ Κούδας/61’ Γιαννακούλας)

1978-79 3-0 (43’, 52’ Κερμανίδης, 72’ Ορφανός)

1979-80 0-2 (12’ Ρότσα, 82’ Τερζανίδης)

1980-81 4-2 (15’, 62’ Κούδας, 25’ Βασιλάκος, 77’ Αλεξανδρίδης/64’ Δεληκάρης, 86’ Αντρεούτσι)

1981-82 2-0 (57’ Ιωσηφίδης, 87’ Κωστίκος)

1982-83 2-0 (50’ Δαμανάκης, 55’ Τρίμχολντ)

1983-84 1-0 (13’ Καψής (αυτ.))

1984-85 1-1 (81’ Σκαρτάδος/79’ Σαραβάκος)

1985-86 0-1 (81’ Κάβουρας)

1986-87 2-3 (12’ Σκαρτάδος, 63’ Βασιλάκος/13’, 38’, 47’ Χ.Δημόπουλος)

1987-88 4-1 (9’ Σ.Μπορμπόκης, 13’ Αλεξανδρίδης, 34’, 74΄ Σκαρτάδος/8’ Ζάετς)

1988-89 1-0 (60’ Σκαρτάδος)

1989-90 2-1 (22’ Μαγκντί, 65’ Παλάσκας/13’ Γεωργακόπουλος)

1990-91 1-1 (88’ Χ.Χασάν/38’ Γεωργακόπουλος)

1991-92 1-0 (20’ Χιονάς)

1992-93 1-1 (65’ Αλεξίου/36’ Χριστοδούλου)

1993-94 3-1 (9’ Χάβος, 15’, 81’ Λούχοβι/38’ Βαζέχα)

1994-95 2-0 (7’ Λαγωνίδης, 44’ Αλεξίου)

1995-96 0-1 (44’ Μπορέλι)

1996-97 1-0 (87’ Φραντζέσκος)

1997-98 2-1 (12’ Νάγκμπε, 87’ Κομίνχες/50’ Λαγωνικάκης)

1998-99 2-0 (18’ Κατσιαμπής, 81’ Φραντζέσκος)

1999-00 1-3 (74’ Μπράντιτς/30’ Μπασινάς, 33’ Καραγκούνης, 69’ Βαζέχα)

2000-01 2-2 (11’ Ναλιτζής, 25΄Καραδήμος/56’ Βλάοβιτς, 78’ Σιπνιέφσκι)

2001-02 2-2 (23’ Σπάσιτς, 51’ Φρούσος/67’ Καραγκούνης, 73’ Κωνσταντίνου)

2002-03 4-1 (9’, 23’ ΓΧ Γεωργιάδης, 42’ Σπάσιτς, 58’ Χένρικσεν (αυτ.)/33’ Γιασεμάκης (αυτ.))

2003-04 1-2 (9’ Χάγκαν/48’ Παπαδόπουλος, 93΄Ολιζαντέμπε)

2004-05 1-1 (25’ Σαλπιγγίδης/23’ Παπαδόπουλος)

2005-06 0-1 (65’ Παπαδόπουλος)

2006-07 2-1 (18’ Γεωργιάδης, 55’ Μπαλάφας/35’ Παπαδόπουλος)

2007-08 0-1 (34’ Σαλπιγγίδης)

2008-09 0-0

2009-10 2-1 (60’ Γκαρσία, 68’ Μουσλίμοβιτς/64’ Σισέ)

* Οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν και για τα Play Off την περίοδο 2008-09 με τον Παναθηναϊκό να επικρατεί 1-0 στην Τούμπα χάρη σε γκολ του Καραγκούνη, ενώ την

Ιβάνα Κνολ: Η πιο διάσημη οπαδός του Μουντιάλ «ζεσταίνεται» για το Euro 2024 (pics)
Ντάνι Άλβες: «Πάρταρε» μέχρι τα ξημερώματα μετά την αποφυλάκισή του
Η πορεία της Ολυμπιακής Φλόγας
Euroleague: Διπλά τετράδας για Ολυμπιακό, Μονακό, Μπαρτσελόνα - Τελικός για Παναθηναϊκό AKTOR