Ήττα με χαμόγελα για Ολυμπιακό

Με βελτιωμένη εικόνα παρουσιάστηκε στο νέο φιλικό με αντίπαλο την Εφές Αναντόλου ο Ολυμπιακός, ο οποίος έδειξε καλά στοιχεία, παρά την ήττα με 67-62.

Οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν εξαιρετικά το φιλικό και προηγήθηκαν 6-15, αλλά οι Τούρκοι ισορρόπησαν το παιχνίδι που έγινε ντέρμπι ως το 28’ (54-50). Τέσσερα συνεχόμενα κακά λεπτά ανέβασαν τη διαφορά στους 13 πόντους (64-51), αλλά οι «ερυθρόλευκοι» δεν παρασύρθηκαν και παίζοντας εξαιρετική άμυνα κράτησαν τους Τούρκους άποντους για εφτά λεπτά μειώνοντας σε 64-62. Ένα τρίποντο του Βούγιασιτς στο 39’ έλυσε τα χέρια της Εφές κι άφησε τους «ερυθρόλευκους» με το χαμόγελο της καλής εμφάνισης.

Αν πάντως οι παίκτες του Ντούσαν Ίβκοβιτς ήταν πιο προσεχτικοί (20 λάθη έναντι 13 της Εφές) και πιο εύστοχοι έξω από τη γραμμή του τριπόντου (6/26), τότε θα μπορούσαν να είχαν κερδίσει.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-19, 38-34, 57-50, 67-62
ΕΦΕΣ ΠΙΛΣΕΝ (Σαρίτσα): Μπαλμπάι 2, Τουντσερί 2, Ιλιέφσκι, Βούγιασιτς 16 (2), Κίνσεϊ 3, Σαβάνοβιτς 2, Ακιόλ, Γκιουλέρ 9, Σιρίν, Μπατίστα 18, Ιλιασόβα 7 (1), Κούκιο 8.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ίβκοβιτς): Χάινς 15 (5ρ.), Λούκας 5 (1), Σπανούλης 4, Χάουαρντ, Κέσελι 2 (0/7 3π. – 4ρ. – 3ασ.), Παπαδόπουλος 8, Γκετσεβίτσιους 12 (2/7), Πρίντεζης 8 (6ρ. – 3ασ.), Παπανικολάου 3 (1), Σλούκας 3 (1), Κατσίβελης 2.

• Ο Πέρο Άντιτς δεν αγωνίστηκε γιατί ένιωσε ένα σφίξιμο στη δεξιά του γάμπα, αλλά δεν είναι κάτι το ανησυχητικό.
• Ο Καλίν Λούκας δεν αγωνίστηκε στην τέταρτη περίοδο γιατί ένιωσε μικροενοχλήσεις στη φτέρνα του δεξιού του ποδιού.
• Οι δυο ομάδες έπαιξαν και πέμπτο δεκάλεπτο στο οποίο χρησιμοποιήθηκαν οι αναπληρωματικοί και όσοι δεν αγωνίστηκαν στα πρώτα σαράντα λεπτά (Μάντζαρης, Γλυνιαδάκης από Ολυμπιακό).  Στο έξτρα δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός επικράτησε 20-23 με κορυφαίο τον Ανδρέα Γλυνιαδάκη.

Αναβλήθηκε το Παναθηναϊκός AKTOR - Προμηθέας λόγω του ΑΕΚ-Ολυμπιακός
Οι διαιτητές των playoffs: Σλοβένος στο ΑΕΚ - Ολυμπιακός, Δανός στο Παναθηναϊκός - ΠΑΟΚ
Κύπελλο Ελλάδας, Παναθηναϊκός - Άρης: Τελικό με 8.000 κόσμο για κάθε ομάδα θέλει ο Καρυπίδης