Άξια της τύχης της... (video+photos)

Απογοητευτική ήταν για μια ακόμα φορά η εικόνα της ΑΕΚ μέσα στο γήπεδο και αυτό κόστισε στην «Ένωση» την ήττα (1-2) από την Στουρμ Γκρατς.

Ήττα – «ταφόπλακα» για τα συνέχεια της ευρωπαϊκής της πορείας γνώρισε η ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ από την Στουρμ Γκρατς, αφού το γκολ του Χοσέ Κάρλος στο 50΄ βρήκε «απάντηση στο» 87΄από τον Μπουργκστάλερ και στο 91΄από τον Χάας. Οι «κιτρινόμαυροι» απέδειξαν ότι παραμένουν βαριά «άρρωστοι» και χρειάζονται ένα σοκ για να συνέλθουν και να ορθοποδήσουν. Η επιπόλαιη ενέργεια του Δέλλα στο 53΄να δεχτεί δεύτερη κίτρινη κάρτα (είχε ήδη μία από το 49΄) ήταν η αρχή του τέλους για την «Ένωση» στο παιχνίδι.

Οι γηπεδούχοι «φορτώθηκαν» με μπόλικο άγχος αφού αναγκάστηκαν να παίξουν για σχεδόν ένα ημίχρονο με παίκτη λιγότερο και ουσιαστικά οπισθοχώρησαν.

Ο Μανόλο Χιμένεθ παρέταξε την ομάδα του με αρκετές αλλαγές, όπως αναμενόταν, καθώς δεν είχε στη διάθεσή του αρκετούς ποδοσφαιριστές για διάφορους λόγους. Με τον Λαγό αριστερό μπακ, τον Κοντοέ δεξί και τους Βάργκας, Γκερέιρο στα χαφ ξεκίνησε η ΑΕΚ το ματς, έχοντας στην κορυφή της επίθεσης τον Στιβ Μπέλεκ.

Ο Καμερουνέζος επιθετικός θα μπορούσε ενδεχομένως να κάνει ευκολότερο το ματς για την ομάδα του, αλλά έχασε ανεπανάληπτο τετ α τετ στο 6΄ για να χριστεί σκόρερ. Η ΑΕΚ ήταν πολύ ανώτερη στα πρώτα λεπτά και απώλεσε τρεις σημαντικές ευκαιρίες για γκολ στο 3΄, 8΄, 23΄με τον Γκούντγιονσεν. Ωστόσο, ο ρυθμός «πάγωσε» ξαφνικά και οι Αυστριακοί κράτησαν την ισοπαλία στο ημίχρονο.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με γκολ για την ΑΕΚ. Οι παίκτες του Χιμένεθ εκμεταλλεύτηκαν μια λανθασμένη απόκρουση των αμυντικών της Στουρμ Γκρατς και ο Λεονάρντο έδωσε την ασίστ για τον Κάρλος που με λόμπα σκόραρε.

Με την αποβολή του Δέλλα, η Στουρμ Γκρατς αναθάρρησε και βγήκε μπροστά. Η ΑΕΚ προσπάθησε να κρατήσει το προβάδισμα, αλλά τελικά οι Αυστριακοί νίκησαν με αντεπίθεση στα τελευταία λεπτά. Αρχικά, ήταν το γκολ του Μπουργκστάλερ στο 87΄και το τελικό χτύπημα ήρθε με το γκολ του Χάας στις καθυστερήσεις.

Μετά τη λήξη του παιχνιδιού ο κόσμος ξέσπασε σε αποδοκιμασίες τόσο προς τον Μανόλο Χιμένεθ όσο και προς τους παίκτες.{textlink}

Θυμηθείτε LIVE λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη του αγώνα, όπως σας τη μεταφέρει το Onsports, πατώντας ΕΔΩ.

Θυμηθείτε το pregame της αναμέτρησης, όπως σας τη μετέφερε το Onsports, πατώντας ΕΔΩ.

Δείτε την βαθμολογία του ομίλου της ΑΕΚ πατώντας ΕΔΩ.

Σερέλης: "Θέλουμε να κρατήσουμε την έδρα μας και να πάμε στο Βερολίνο"
Σπανούλης: "Είμαι περήφανος για τους παίκτες μου"
Παναθηναϊκός AKTOR: “Καθάρισε” το Περιστέρι και “σφράγισε” την πρωτιά με το μυαλό στη Μακάμπι
Ολυμπιακός: To ζεϊμπέκικο του Σωτήρη Αλεξανδρόπουλου (vid)