«Σκοτώνει» από τον πάγκο (photos + videos)

Το δικό του μήνυμα, με αποδέκτη τον Ερνέστο Βαλβέρδε, έστειλε ο Μάρκο Πάντελιτς. Τα ποσοστά του Σέρβου φορ, μετά το χθεσινό τέρμα του επί της ακριτικής ομάδας, ξεπερνούν πλέον τη σφαίρα της φαντασίας, ωστόσο ο 33άχρονος επιθετικός εξακολουθεί να μην υπολογίζεται ως βασικός…

Το 25ο του ματς, με τη φανέλα του Ολυμπιακού, σε όλες τις διοργανώσεις, ήταν το χθεσινό, με αντίπαλο την SKODA Ξάνθη, για τον Μάρκο Πάντελιτς, ο οποίος έφτασε, συνολικά, τα 11 γκολ.

Η παραπάνω αναλογία γκολ ανά παιχνίδι μπορεί να φαίνεται εκ πρώτης όψης ιδιαίτερη, αφού λίγο πολύ αυτά είναι τα ποσοστά των περισσότερων καλών επιθετικών σε ολόκληρο τον πλανήτη.

Αν ρίξει κανείς, όμως, μια προσεκτικότερη ματιά, θα παρατηρήσει ότι στα περισσότερα  ματς ο Μάρκο Πάντελιτς αγωνίστηκε ως αλλαγή και όχι ως βασικός, γεγονός που αν μη τι άλλο χρίζει σημασίας. Μόνο σε τέσσερα παιχνίδια… κατάφερε ν’ αγωνιστεί, από πέρυσι το καλοκαίρι, σε ολόκληρο το ενενηντάλεπτο και πέτυχε τρία γκολ.{textlink}

Ο 33άχρονος φορ έχει στα πόδια του 1.245 αγωνιστικά λεπτά, αριθμός ο οποίος αναλογεί, αν έχουμε κάνει σωστά τη διαίρεση, σε 13,8 καθαρά 90λεπτα. Σε λιγότερα, δηλαδή, από 14 παιχνίδια (εφόσον έπαιζε αυτά τα λεπτά ως βασικός), ο «φονιάς», όπως οι φίλοι του Ολυμπιακού τον φωνάζουν, έχει προλάβει να πετύχει 11 τέρματα. Άλλες φορές με το πόδι, άλλες με το κεφάλι, άλλες με το... γόνατο και άλλες με την… πλάτη. Όπως και να έχει, όμως, κούνησε από πέρυσι 11 φορές το αντίπαλο πλεκτό.

Ο Μάρκο Πάντελιτς πετυχαίνει, δηλαδή, 0,8 γκολ ανά 90λεπτο, ποσοστό διόλου ευκαταφρόνητο αν λάβουμε υπόψη μας ότι λίγοι επιθετικοί έχουν καταφέρει να πιάσουν στις καριέρες τους.

Για να καταλάβετε καλύτερα το μέγεθος του ποσοστού γκολ ανά παιχνίδι του Σέρβου στράικερ, ο Τζιμπρίλ Σισέ πέτυχε, κατά το διάστημα της παραμονής του στη χώρα μας 55 γκολ σε 89 παιχνίδια, πιάνοντας έτσι ένα ποσοστό της τάξεως του 0,6 γκολ ανά ματς. Επίσης ένα εξαιρετικό ποσοστό, το οποίο όμως αφήνει δεύτερο των πρώην επιθετικό του Παναθηναϊκού…