Έκτη και... υπερήφανη η Εθνική (photos)

Η Εθνική ομάδα κατέκτησε την 6η θέση στο Eurobasket, καθώς ηττήθηκε από τη Λιθουανία με 73-69.

Οι παίκτες και των δύο ομάδων εμφανίστηκαν χωρίς άγχος στο παρκέ, καθώς είχαν εξασφαλίσει το στόχο τους, που ήταν η κατάκτηση των εισιτηρίων για το προολυμπιακό τουρνουά.

Η Εθνική ομάδα πήρε από την αρχή του αγώνα τα ηνία του με τους Παπανικολάου και Φώτση να καθοδηγούν επιθετικά την «γαλανόλευκη». Το παιχνίδι είχε το χαρακτήρα γιορτής και για τις δύο ομάδες και γι' αυτό το λόγο οι παίκτες αναλώθηκαν σε ένα ελεύθερο παιχνίδι. Οι δύο προπονητές βρήκαν την ευκαιρία να δοκιμάσουν διάφορα σχήματα και να δώσουν ευκαιρίες συμμετοχής στους παίκτες που έπαιξαν ελάχιστα στους προηγούμενους αγώνες του Eurobasket.

Η Εθνική πήρε προβάδισμα τεσσάρων πόντων στο πρώτο δεκάλεπτο, ενώ τέλειωσε το πρώτο ημίχρονο με έναν αέρα πέντε πόντων (37-32). Ο αγώνας πήρε μια άγρια... ομορφιά στο τρίτο δεκάλεπτό, όταν και οι γηπεδούχοι έκαναν την αντεπίθεσή τους. Πότσιους και Γιαβτόκας άρχισαν να... πυροβολούν προς το ελληνικό καλάθι, δίνοντας το σύνθημα για την ανατροπή. Το αποτέλεσμα ήταν οι Λιθουανοί να κλείσουν το τρίτο δεκάλεπτο με μια διαφορά οκτώ πόντων.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο έγινε πραγματική μάχη, με τον Βασιλειάδη να το παίρνει... πατριωτικά και να προσπαθεί μόνος του να πάρει το παιχνίδι. Ο Καουκένας όμως και ο Γιανκούνας αποδείχθηκαν πιο ψύχραιμοι, ενώ και οι παίκτες μας βιάστηκαν στις τελευταίες επιθέσεις και έτσι οι Λιθουανοί πήραν το ροζ φύλλο αγώνα, ενώ ταυτόχρονα κατέλαβαν και την 5η θέση.

Λιθουανία: Καουκένας 10, Καλνιέτις 11, Πόσιους 13, Γιανκούνας 10, Σονγκάιλα 12, Γιασάιτις 7, Γιαφτόκας 10, Ντελινικάιτις, Γιασικεβίτσιους, Βαλαντσιούνας

Ελλάδα: Μπουρούσης 4, Βασιλειάδης 13, Καλάθης 16, Φώτσης 13, Παπανικολάου 9, Κουφός 14, Ξανθόπουλος, Μπράμος, Σλούκας

Τα δεκάλεπτα: 14-20, 32-37, 56-48, 73-69

Για να θυμηθείτε την εξέλιξη του αγώνα πατήστε ΕΔΩ.

Πινγκ Πονγκ: Με απόλυτη επιτυχία πραγματοποιήθηκε η επιστημονική ημερίδα της Τ.Ε. ΕΦΟΕπΑ στην Πάτρα
Αθλητισμός: Ξεκίνησαν οι εγγραφές των ερασιτεχνικών σωματείων στο νέο περιβάλλον του e-kouros
Ιππασία: Ο Τουλούπης στον Τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου!
Γουέστ Χαμ: Θέλει «βόμβα» με Μουρίνιο