Όταν ο Ολυμπιακός κατάπιε τις… «ασπιρίνες» (video + photos)

Πέρασαν 9 χρόνια από τις 18 Σεπτεμβρίου 2002 που ο Ολυμπιακός «διέλυσε» την Λεβερκούζεν στην πρεμιέρα του Champions League της σεζόν 2002-03 με 6-2. Μια επιβλητική νίκη που είναι και η μεγαλύτερη νίκη που έχει επιτύχει ελληνική ομάδα στην κορυφαία ευρωπαϊκή διασυλλογική διοργάνωση.

Ο αγώνας

Ο Ολυμπιακός, με τον Τάκη Λεμονή στον πάγκο, υποδέχθηκε την φιναλίστ της προηγούμενης διοργάνωσης, η οποία είχε χάσει από την Ρεάλ Μαδρίτης με 2-1, σε εκείνον τον τελικό με το εκπληκτικό τέρμα του Ζινεντίν Ζιντάν.

Το παιχνίδι δεν ξεκίνησε καλά για τον Ολυμπιακό, καθώς μόλις στο 22ο λεπτό βρέθηκε πίσω στο σκορ από το πλασέ του Σνάιντερ, το οποίο χτύπησε πάνω στον Ελευθερόπουλο, ενώ τρία λεπτά αργότερα παραλίγο να δεχθεί και δεύτερο γκολ, ωστόσο ο Έλληνας πορτιέρο είπε «όχι» στον Γιλντιράι Μπαστούρκ.

Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε γρήγορα με αυτογκόλ του Κλάινε στο 27ο λεπτό και κάπου εκεί το γήπεδο της Ριζούπολης άρχισε να… γέρνει προς την εστία των Γερμανών! Ο Στέλιος Γιαννακόπουλος στο 38’ βάζει τον Ολυμπιακό μπροστά στο σκορ για να «κλείσει» το ημίχρονο με το γκολ του Τζόρτζεβιτς, ο οποίος ήταν αμφίβολος μέχρι την έναρξη του παιχνιδιού, λόγω υψηλού πυρετού!

Με το 3-1 να είναι το αποτέλεσμα του ημιχρόνου, όλοι περίμεναν πως ο Ολυμπιακός θα αμυνόταν, ώστε να διασφαλίσει το πολύτιμο τρίποντο της πρεμιέρας. Φυσικά κανείς δεν μπορούσε να προβλέψει την «ερυθρόλευκη» καταιγίδα…

Οι ευκαιρίες για τον Ολυμπιακό, διαδέχονταν η μία την άλλη! Ο Τζόρτζεβιτς στο 63ο λεπτό από το σημείο του πέναλτι έκανε το 4-1 για τον Ολυμπιακό, ενώ ο αρχηγός των Πειραιωτών σημείωσε το 5-1 με ένα φανταστικό γκολ στο 73’.

Οι «ασπιρίνες» κατάφεραν να μειώσουν σε 5-2, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σνάιντερ, ωστόσο το κερασάκι στην τούρτα το έβαλε ο Παρ Ζέτερμπεργκ, ο οποίος με μια πανέξυπνη εκτέλεση φάουλ στο 87ο λεπτό διαμόρφωσε το «εκκωφαντικό»… 6-2!

Για τον Ολυμπιακό αγωνίστηκαν οι: Ελευθερόπουλος, Πατσατζόγλου, Βενετίδης, Αντζας, Ανατολάκης, Γιαννακόπουλος (83’ Οφορίκουε), Καρεμπέ, Τζόρτζεβιτς (89’ Ντρασένα), Ζε Ελίας, Ζέτερμπεργκ, Τζιοβάνι (86’ Αλεξανδρής).

Η συνέχεια:

Δυστυχώς η συνέχεια για τον Ολυμπιακό στην διοργάνωση δεν ήταν η ιδανική, καθώς το «καταραμένο» παιχνίδι με την Μακάμπι Χάιφα στην Κύπρο και η ήττα με 3-0 στοίχισε στους Πειραιώτες την πρόκριση στον επόμενο γύρο. Ο Ολυμπιακός κατέλαβε την 4η θέση στον όμιλο με 4 βαθμούς, με την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ να τερματίζει 1η ,την Μπάγερ Λεβερκούζεν 2η και την Μακάμπι Χάιφα 3η.

Ολυμπιακός: Επική Marca! Έκανε δαφνοστεφανωμένο τον Μεντιλίμπαρ (pic)
Ολυμπιακός, Μεντιλίμπαρ: «Εδώ που έχουμε φτάσει θέλουμε τον τελικό» (vid)
Ολυμπιακός: Η πρόκριση στα ημιτελικά του Conference League φέρνει αναβολή στη Super League
Conference League, Φενέρμπαχτσε - Ολυμπιακός: Οι τρεις μεγάλες επεμβάσεις του Τζολάκη στα πέναλτι