Λύγισε στο τέλος η Εθνική...(photos)

Κρίμα κι άδικο για την ομάδα του Ηλία Ζούρου, η οποία... άγγιξε την υπέρβαση, αλλά εξαιτίας της αστοχίας της στο τελευταίο δεκάλεπτο ηττήθηκε από την Γαλλία (64-56) κι έμεινε εκτός ημιτελικών στο Eurobasket της Λιθουανίας.

Η Εθνική ομάδα ήταν πολύ καλή στα πρώτα τρία δεκάλεπτα, αλλά στο τέλος εμφανίστηκε πολύ άστοχη με αποτέλεσμα να χάσει την πρόκριση για την τετράδα. Πλέον το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα θα αντιμετωπίσει την Παρασκευή (16/9) την Σερβία, όπου θα διεκδικήσει το εισιτήριο της πρόκρισης για το προολυμπιακό τουρνουά.

Η Εθνική ομάδα ήταν εκρηκτική στο ξεκίνημα του πρώτου δεκαλέπτου και εκμεταλλευόμενη τις αδυναμίες της άμυνας ζώνης της Γαλλίας έκανε ένα εντυπωσιακό σερί 7-0, ενώ προηγήθηκε με 15-4, χάρη στην ευστοχία του Φώτση από την γραμμή του τριπόντου, αλλά και την εντυπωσιακή λειτουργία σε άμυνα και επίθεση.

Οι «τρικολόρ» βρήκαν λύσεις στον επιθετικό τομέα με τους Ντε Κολό και Πάρκερ, οι οποίοι μπόρεσαν να διασπάσουν την ελληνική άμυνα μειώνοντας τη διαφορά στους τρεις πόντους (14-17) στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Εθνική είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού, αλλά κατέβασε ταχύτητα στον επιθετικό τομέα. Οι Μπορούσης και Παπανικολάου πρόσφεραν σημαντικές ανάσες στην επίθεση, ενώ αμυντικά οι παίκτες του Ζούρου κράτησαν σε χαμηλό σκορ τους Γάλλους. Στα τελευταία λεπτά η «γαλανόλευκη» κυκλοφόρησε καλά την μπάλα, είχε υπομονή στις επιθετικές επιλογές της με αποτέλεσμα να πάει στα αποδυτήρια με μια διαφορά τεσσάρων πόντων (31-27).

Στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξε το σχέδιο... δράσης της ομάδας του Ζούρου. Η Εθνική ομάδα ήταν προσεκτική στην επίθεση με τον εκπληκτικό Μπουρούση να κερδίζει πολλές μονομαχίες. Οι Γάλλοι δεν μπορούσαν να πλησιάσουν το ελληνικό καλάθι και προσπαθούσαν να απειλήσουν με μακρινά σουτ.  Η παρουσία του Καλάθη βοήθησε επιθετικά την ομάδα του Ζούρου, αλλά μας έλειπε μια... έκρηξη που χρειαζόμασταν για να μπορέσουμε να πάρουμε πάρουμε μια διαφορά ασφαλείας.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Γαλλία αφυπνίστηκε και πήρε προβάδισμα για πρώτη φορά με 47-45 οκτώ λεπτά πριν από το τέλος του αγώνα. Ο Πάρκερ ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής των «τρικολόρ» και στα δύσκολα σε αυτόν πήγαινε η μπάλα για να τελειώσει τις κρίσιμες φάσεις.

Η Εθνική πλησίασε στους δύο πόντους, αλλά δυστυχώς συνέχιζε να δέχεται εύκολα καλάθια, ενώ οι «τρικολόρ» είχαν πιο καθαρό μυαλό στο φινάλε. Στα τελευταία δευτερόλεπτα κάναμε και κάποια ριμπάουντ... δώρο στους Γάλλους, οι οποίοι τελικά κατέκτησαν το ροζ φύλλο αγώνα κερδίζοντας με 64-56.

Τα δεκάλεπτα: 14-17, 27-31, 40-43, 64-56

Γαλλία (Κολέ): Νόα 5 (8 ριμπάουντ), Μπατούμ 15 (3), Τσικαμπού, Αλμπισί, Πάρκερ 18, Πιετρούς 2, Ντε Κολό 16 (2), Ντιαό, Τραορέ 6, Ζελεμπάλ, Σεραφέν, Καουντί 2

Ελλάδα (Ηλίας Ζούρος): Ξανθόπουλος, Μπουρούσης 17 (11 ριμπάουντ), Ζήσης 6, Βασιλειάδης, Καλάθης 7 (1), Φώτσης 9 (2), Παπανικολάου 4, Μαυροειδής, Μπράμος 2, Κουφός 5, Καϊμακόγλου 6

Για να θυμηθείτε την εξέλιξη του αγώνα πατήστε ΕΔΩ.

Ολυμπιακός, Μεντιλίμπαρ: «Εδώ που έχουμε φτάσει θέλουμε τον τελικό» (vid)
Ολυμπιακός: Η πρόκριση στα ημιτελικά του Conference League φέρνει αναβολή στη Super League
Conference League, Φενέρμπαχτσε - Ολυμπιακός: Οι τρεις μεγάλες επεμβάσεις του Τζολάκη στα πέναλτι
Ολυμπιακός, Βαγγέλης Μαρινάκης: «Μας αρέσει ο ανήφορος - Συνεχίζουμε να ονειρευόμαστε»