Με τέτοιον Λέτο ΠΑΣ μπροστά (video+photos)

Τρία γκολ, τρία δοκάρια και ένας εξαιρετικός Σεμπάστιαν Λέτο γέμισαν με χαμόγελα τους περίπου 20.000 οπαδούς του Παναθηναϊκού που βρέθηκαν στο ΟΑΚΑ και είδαν τους «πράσινους» να επικρατούν 3-1 του ΠΑΣ Γιάννινα, παρουσία και του Γιάννη Βαρδινογιάννη.

Ο Παναθηναϊκός δεν εντυπωσίασε στο πρώτο ημίχρονο, εντούτοις είχε κατά διαστήματα καλή κυκλοφορία και διάθεση να ευχαριστήσει τον κόσμο που βρέθηκε στο ΟΑΚΑ και στήριξε με συνεχές τραγούδι την προσπάθειά του. Το πρόβλημα, βέβαια, ήταν αφενός ότι η μπάλα έφτασε ελάχιστες φορές με αξιώσεις στα πόδια του Τοτσέ, αφετέρου ότι η αριστερή πτέρυγα ήταν ουσιαστικά ανενεργή με τους Ιωαννίδη, Κουίνσι. Τις «πράσινες» επιθέσεις μονοπωλούσε ο πολύ ορεξάτος, αλλά σε πολλές περιπτώσεις… υπερβολικός Λέτο (στο μεγαλύτερο διάστημα του πρώτου μέρους αγωνίστηκε δεξιά), όπως επίσης και ο εξαιρετικός Ζέκα.

Ο Πορτογάλος προειδοποίησε στο 5’ τον Φεγκρούς με ένα εντυπωσιακό μακρινό σουτ που σταμάτησε στο δοκάρι (ο Μαροκινός βρήκε τη μπάλα με τα ακροδάχτυλα), σε μια φάση που ακολούθησε της πρώτης καλής στιγμής του ΠΑΣ με τον Γεωργίου (4’).

Το πρώτο γκολ του τριφυλλιού ήρθε από στημένη φάση στο 7’, με τον σκόρερ Σαριέγκι και τον έτερο αρχηγό Κατσουράνη, να κατευθύνονται στον πάγκο και να δείχνουν στις κάμερες μια λευκή μπλούζα με το μήνυμα «Λάζαρε, Σωτήρη, γρήγορα κοντά μας».  Ο Παναθηναϊκός, πάντως, δεν εκμεταλλεύτηκε όσο θα μπορούσε το λύσιμο των ποδιών που δίνει πάντα ένα γρήγορο γκολ. Αντιθέτως, σε ορισμένες περιπτώσεις κινδύνευσε να ισοφαριστεί, φανερώνοντας για ένα ακόμα ματς προβλήματα στην άμυνα. Προβλήματα που αν οι παίκτες του ΠΑΣ ήταν εύστοχοι και ψυχραιμότεροι, θα εκμεταλλεύονταν.

Επειτα από κάποιες μικροευκαιρίες, οι πράσινοι βρήκαν για δεύτερη φορά δίχτυα λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Στην πρώτη καλή κάθετη – από τον μέτριο μέχρι τότε Κλέιτον – με αποδέκτη τον Τοτσέ, ο Ισπανός αποδείχθηκε ψύχραιμος και φάνηκε να καθαρίζει το ματς. Δεν έφτανε, δε, στον Στεφάν Ντεμόλ το 2-0 ελάχιστα πριν την ανάπαυλα, υποχρεώθηκε να κάνει και δύο αναγκαστικές αλλαγές (Λίλα, Φεγκρούς), με αποτέλεσμα να μην έχει τη δυνατότητα να παρέμβει όπως θα ήθελε στην ενδεκάδα για να αλλάξει τη μορφή του αγώνα.{textlink}

Αγχώθηκε μόνος του

Ο Παναθηναϊκός του δευτέρου ημιχρόνου ήταν καλύτερος από αυτόν του πρώτου. Κυρίως γιατί ο Λέτο ήταν εκπληκτικός και συγχρόνως πολύ πιο ουσιαστικός, ενώ ανέβηκαν πολύ οι Κουίνσι, Ιωαννίδης από αριστερά κι ο Κλέιτον στον άξονα. Παρόλα αυτά, ο Ζεσουάλδο Φερέιρα καρδιοχτύπησε. Οι παίκτες του έβρισκαν δοκάρια αντί για δίχτυα (Κλέιτον στο 66’, Λέτο στο 74’), ενώ ο Βύντρα σέρβιρε… έτοιμο γκολ στον Μπακαγιόκο στο 68’.

Το 2-1, βέβαια, δεν κράτησε για πολύ, καθώς ο κορυφαίος του ματς Λέτο σημείωσε ένα εξαιρετικό γκολ, ένα λεπτό μετά το δοκάρι του (75’) και σχημάτισε με τα χέρια καρδούλες για δεύτερη διαδοχική αγωνιστική… Ο Παναθηναϊκός έκανε το 2 στα 2 και πλέον πηγαίνει με αυτοπεποίθηση στο Περιστέρι για το πιο δύσκολο ίσως ματς των πρώτων αγωνιστικών. Επιπλέον, κέρδισε το χειροκρότημα και χαροποίησε τους οπαδούς του που σε διάστημα μικρότερο των δύο μηνών, έχουν περάσει τα… πάνδεινα.

Οσο για τον ΠΑΣ, προς τιμήν του δεν κλείστηκε, δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες, είχε κι αυτός δοκάρι στις καθυστερήσεις με τον Μπακαγιόκο και αν μη τι άλλο το πάλεψε όσο μπορούσε. Από τη στιγμή ωστόσο που δεν εκμεταλλεύτηκε καμία από τις φάσεις του πρώτο ημιχρόνου, θα ήταν δύσκολο να φύγει με αποτέλεσμα από την Καλογρέζα.

Θυμηθείτε τη ζωντανή εξέλιξη της αναμέτρησης, πατώντας ΕΔΩ.

Θυμηθείτε ΕΔΩ το pre-game του Onsports από το ΟΑΚΑ.

Κύπελλο Ελλάδας: Άναψε «πράσινο» για τελικό με κόσμο ο Αχιλλέας Μπέος - Διαφωνία για τον αριθμό
Ρεάλ Μαδρίτης: Καταγγελία του Ρούντιγκερ μετά τη σύνδεσή του με την ISIS
Σούπερ προσφορές* από το Pamestoixima.gr για τους αγώνες των ελληνικών ομάδων στη Euroleague
Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε Παρτιζάν-Ολυμπιακός και τις υπόλοιπες «μάχες» της EuroLeague