Το στέκι του «πιστολέρο» (photos+video)

Χρειάστηκε να περάσουν τέσσερα παιχνίδια για τον Ατρόμητο του Γιώργου Δώνη για να έρθει μία νίκη επί του Άρη. Και για να συμβεί αυτό έπρεπε να γίνει κάτοικος Περιστερίου ο Κώστας Μήτρογλου, ο οποίος πέρυσι είχε «καθαρίσει» και για λογαριασμό του Πανιωνίου στο ίδιο γήπεδο.

Ο «πιστολέρο» του Ατρόμητου ξαναχτύπησε μέσα στο «Κλεάνθης Βικελίδης» και χάρισε το πρώτο τρίποντο στους «κυανόλευκους» στη φετινή Super League, Αυτό το 1-0 είναι η πρώτη νίκη του Ατρόμητου με τον Γιώργο Δώνη στον πάγκο του απέναντι στους «κιτρινόμαυρους». Ενώ το γκολ του Μήτρογλου είναι το πρώτο που πετυχαίνει ο Ατρόμητος επί του Άρη επί εποχής Γιώργου Δώνη. Έπειτα από όλα αυτά αναρωτιέται κανείς πως θα ήταν δυνατόν να χαθεί αυτή η νίκη για τους φιλοξενούμενους.

Η κεφαλιά του νεαρού επιθετικού στο 19΄έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Σηφάκη και αυτό το γκολ ήταν αρκετό για να ορίσει το νικητή του αγώνα. Ο Δώνης ρίσκαρε με την επιλογή του Ζουέλα σε θέση αμυντικού μέσου, αλλά δικαιώθηκε από την απόδοση του Αγκολέζου που «έβγαλε» μάτια. Επιπλέον, η εξαιρετική εμφάνιση του Πίτου Γκαρσία (ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο) ήταν καθοριστική για την εξέλιξη της αναμέτρησης.

Από την άλλη, ο Σάκης Τσιώλης θα πρέπει να προβληματιστεί πολύ από την εμφάνιση των παικτών του, η οποία είχε ως αποτέλεσμα την πρώτη ήττα του Έλληνα τεχνικού στον πάγκο του Άρη . Και φυσικά ο Τσιώλης θα πρέπει να κάνει συστάσεις στον Σολτάνι, ο οποίος στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου πέταξε αναίτια τη μπάλα στο πρόσωπο του Επστάιν και άφησε την ομάδα του με 10 παίκτες για ένα ολόκληρο ημίχρονο.{textlink}

Ο προπονητής των γηπεδούχων είδε τον Ατρόμητο να μπαίνει από νωρίς πολύ δυνατά στο ματς και να έχει την κατοχή και την κυκλοφορία της μπάλας. Όταν ο Καστίγιο απώλεσε μεγάλη ευκαιρία στο 17΄από θέση τετ α τετ ο Τσιώλης άρχισε να «δαγκώνεται». Τελικά το… κακό ήρθε στο 19΄και όσα έκανε ο Τσιώλης δεν ήταν ικανά να αλλάξουν την κατάσταση. Η πρόωρη αντικατάσταση του Τόχα από τον Καζναφέρη ήταν μία από τις κινήσεις του προπονητή του Άρη, η οποία βρήκε απάντηση από τον Ατρόμητο μέσα στο γήπεδο. Όπως και όλα όσα προσπάθησαν να κάνουν οι «κιτρινόμαυροι»…

Ο νικητής Ατρόμητος παρουσίασε μια πολύ δουλεμένη και πειθαρχημένη ομάδα, μια κλασική ομάδα Δώνη, δηλαδή. Απλά σε σχέση με την περσινή σεζόν ο Ατρόμητος έχει και τον Κώστα Μήτρογλου. Τον παίκτη, δηλαδή, που μπορεί να τελειώνει επιτυχημένα ότι καλό δημιουργούν οι συμπαίκτες του. Αυτό που θα πρέπει να προσέξουν οι «κυανόλευκοι» είναι η απραξία τους όταν έχουν το προβάδισμα. Διότι αν δεν τελειώνεις το ματς όταν έχεις την ευκαιρία να το κάνεις, κάποτε θα το πληρώσεις…

Κόπηκαν 8.551 εισιτήρια

Θυμηθείτε την εξέλιξη του αγώνα, ΕΔΩ

Θυμηθείτε το pre game του αγώνα, ΕΔΩ

Τελικός Κυπέλλου Ελλάδας: Κεκλεισμένων των θυρών το Παναθηναϊκός-Άρης λόγω του νέου νόμου
Δωρεάν ταξίδια* αξίας 1.000 ευρώ στο opaponline.gr – Έως την Κυριακή οι συμμετοχές
Κύπελλο Ελλάδας: Άναψε «πράσινο» για τελικό με κόσμο ο Αχιλλέας Μπέος - Διαφωνία για τον αριθμό
Ρεάλ Μαδρίτης: Καταγγελία του Ρούντιγκερ μετά τη σύνδεσή του με την ISIS