«Μπιανκονέρο»… μαγεία!

Φανταστική εμφάνιση σε μία φανταστική ατμόσφαιρα για την Γιουβέντους που διέλυσε με 4-1 την Πάρμα στο νεόκτιστο «Γιουβέντους Αρένα».

Η ανυπομονησία για την έναρξη του ιταλικού πρωταθλήματος ήταν μεγάλη για τους φίλους της Γιουβέντους. Από την μία τα πολλά νέα μεταγραφικά αποκτήματα και από την άλλη η ανέγερση του νέου της γηπέδου, είχαν φτιάξει από νωρίς μία γιορτινή ατμόσφαιρα στην «Γιουβέντους Αρένα».

Αυτή πέρασε και στον αγωνιστικό χώρο, με την «γηραιά κυρία» να κάνει μία εκπληκτική εμφάνιση και να διαλύει με 4-1 την Πάρμα, κάνοντας το ιδανικότερο ξεκίνημα στο φετινό πρωτάθλημα.

Ο Αντρέα Πίρλο ήταν από τους πρωταγωνιστές καθώς στο 17’, με μαγική πάσα, έδωσε την ευκαιρία στον Λιστάινερ να ανοίξει το σκορ για τους «μπιανκονέρι» με το 1-0 να είναι το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος η ομάδα του Αντόνιο Κόντε μπήκε φουριόζα και στο 55’ με τον Μάτρι, είχε δοκάρι. Τρία λεπτά αργότερα όμως, ο Αλεσάντρο Ντελ Πιέρο άνοιξε στον Πέπε,  ο οποίος με διαγώνιο σουτ, έκανε το 2-0. Όλα τελείωσαν στο 73’ όταν ο Αρτούρο Βιντάλ με πολύ ωραίο σουτ, έκανε το 3-0, πετυχαίνοντας γκολ στο επίσημο ντεμπούτο του με την νέα του ομάδα. Το κερασάκι στην τούρτα στη νίκη της «γηραιάς κυρίας», ήρθε στο 83’ όταν και πάλι ο Πίρλο με μαγική ασίστ, έβγαλε απέναντι στον Μιράντε τον Μαρκίσιο, ο οποίος με ωραίο πλασέ έκανε το 4-0.

Το μοναδικό που χάλασε την γιορτή, ήταν η αποβολή του Ντε Τσέλιε στις καθυστερήσεις και η μείωση του σκορ από τον Τζιοβίνκο με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Μπουφον, Λιστάινερ, Μπαρτσάλι, Κιελίνι, Ντε Τσέλιε, Τζιακερίνι, Πίρο, Μαρκίσιο, Πέπε (71’ Κράσιτς), Μάτρι (57’ Βούσινιτς), Ντελ Πιέρο (67’ Βιντάλ)
ΠΑΡΜΑ: Μιράντε, Ζακάρντο, Παλέτα, Λουκαρέλι, Ρουμπίν, Βαλιάνι, Μορόνε, Γκαλόπα (75’ Ζε Εντουάρντο), Μοντεστό (62’ Μπιαμπιανί), Τζιοβίνκο, Πελέ (65΄Φλοκάρι)

Παναθηναϊκός AKTOR: Θα θυμίζει Euroleague το ΟΑΚΑ για το ματς με το Περιστέρι!
Δικαίωση 10 εκατομμυρίων ευρώ για τον Κριστιάνο Ρονάλντο
Αυστραλία: Εκτός κινδύνου ο 21χρονος ποδοσφαιριστής που κατέρρευσε στην προπόνηση
Super League: Ο Πορτογάλος Νογκέιρα ορίστηκε διαιτητής στο Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ