Στο στόμα του λύκου...(video+photos)

Η Εθνική ομάδα απαλλαγμένη από το άγχος της πρόκρισης στα προημιτελικά, μετά το... δώρο που μας έκανε η Φινλανδία, δεν κατάφερε να κάνει την... υπέρβαση κόντρα στη Ρωσία και γνώρισε την ήττα με 67-83.

Οι παίκτες του Ζούρου έπαιξαν πολύ καλό μπάσκετ στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στο δεύτερο μέρος οι Ρώσοι κυριάρχησαν στο παρκέ. Η Εθνική ομάδα ύστερα από αυτή την ήττα κατέλαβε την 3η θέση στον όμιλό της και περιμένει να δει τι θα γίνει στο παιχνίδι της Κυριακής (11/9) μεταξύ της Ισπανίας και της Γαλλίας για να διαπιστώσει ποιος θα είναι ο αντίπαλός της στα προημιτελικά του Eurobasket. Με όποια ομάδα πάντως κι αν πέσει η αποστολή της θα είναι πολύ δύσκολη, καθώς και οι δύο διεκδικούν το στέμμα στο φετινό Eurobasket.

Τόσο η Ελλάδα όσο και η Ρωσία έδειξαν από την αρχή διάθεση για επιθετικό παιχνίδι, βγάζοντας πολλούς  αιφνιδιασμούς. Οι άμυνες ήταν χαλαρές και οι φίλαθλοι ευχαριστήθηκαν θεαματικό μπάσκετ. Η Εθνική μας συνέχισε να έχει εντυπωσιακά ποσοστά στα τρίποντα, όπως και στο τελευταίο παιχνίδι με τη Σλοβενία, με τους Ζήση, Μπουρούση και Φώτση να κάνουν τη διαφορά στην ελληνική επίθεση.{textlink}

Στην άλλη πλευρά ο Μοζγκόφ έκανε πολλές ζημιές στην άμυνα μας κι αυτό αποδεικνύεται από τους 13 πόντους που σημείωσε στο πρώτο ημίχρονο. Η Ρωσία εμφανίστηκε καλύτερη στις λεπτομέρειες και γι' αυτό το λόγο πήρε αέρα τριών πόντων στο ημίχρονο (42-39).

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Εθνική έχανε πολλά εύκολα ριμπάουντ στην άμυνα, με αποτέλεσμα οι Ρώσοι να φτάσουν τη διαφορά ακόμα και στους εννέα πόντους (49-58). Οι παίκτες του Μπλατ εμφανίστηκαν πιο συγκεντρωμένοι στην άμυνα και έκλεψαν αρκετές μπάλες, βγάζοντας εύκολους αιφνιδιασμούς.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στο τέταρτο δεκάλεπτο με την Εθνική μας να είναι... παραχαλαρή σε αρκετές περιπτώσεις και να μη μπορεί να πλησιάσει την ομάδα του Μπλατ. Στο τελευταίο πεντάλεπτο προσπάθησαν οι Κουφός, Φώτσης και Ζήσης να γυρίσουν τον αγώνα, αλλά οι Ρώσοι είχαν «κλειδώσει» τη νίκη παίζοντας με καθαρό μυαλό στο δεύτερο ημίχρονο.

Τα δεκάλεπτα: 16-15, 39-42, 57-65,67-83

Ελλάδα (Ηλίας Ζούρος): Ξανθόπουλος, Μπουρούσης 5, Ζήσης 10, Βασιλειάδης, Καλάθης 7, Φώτσης 10, Παπανικολάου 3, Μαυροειδής 4, Μπράμος 8, Κουφός 15, Σλούκας, Καϊμακόγλου 5.

Ρωσία (Ντέιβιντ Μπλατ): Βορόντσεβιτς 6, Μοζγκόφ 19, Μπίκοφ 4, Φριτζόν 6, Σβεντ 15, Σαμπάλκιν, Χριάπα 11, Αντόνοφ, Μόνια 6, Πονκρασόφ 3, Κιριλένκο 13.

Θυμηθείτε την εξέλιξη του αγώνα πατώντας ΕΔΩ.

Οι διαιτητές των playoffs: Σλοβένος στο ΑΕΚ - Ολυμπιακός, Δανός στο Παναθηναϊκός - ΠΑΟΚ
Κύπελλο Ελλάδας, Παναθηναϊκός - Άρης: Τελικό με 8.000 κόσμο για κάθε ομάδα θέλει ο Καρυπίδης
Οι Μαξ Φερστάπεν και Σέρτζιο Πέρεζ σε αγώνα ταχύτητας στην... άμμο
Τελικός Κυπέλλου Ελλάδας: Κεκλεισμένων των θυρών το Παναθηναϊκός-Άρης λόγω του νέου νόμου