Πρωταθλητής στο ΜΧ 250 κ.εκ των ΗΠΑ ο Γουίλσον

Στον προτελευταίο αγώνα του πρωταθλήματος Motocross των Η.Π.Α.στην πίστα του Στιλ Σίτι ο Ντιν Γουίλσον (Kawasaki KX250F)αναδείχτηκε πρωταθλητής στην κατηγορία ΜΧ 250 (MX1 μοτοσικλέτα 250 κ.εκ) κερδίζοντας και τα δύο σκέλη του αγώνα.

Με δύο νίκες και σταθερές εμφανίσεις ο Ντιν Γουίλσον κατέκτησε το πρωτάθλημα της κατηγορίας των 250 κ.εκ στο Στιλ Σίτι. Μυστικό της επιτυχίας του η σταθερότητα, που είχε μέσα στην χρονιά η οποία του «έφερε»  τον πρώτο τίτλο της καριέρας του.

Στην εκκίνηση του πρώτου σκέλους ο Γουίλσον κατέφερε να μείνει πρώτος και τερμάτισε σε αυτή τη θέση. Δεύτερος τερμάτισε ο Έλι Τόμακ (Honda CRF 250R) που κατάφερε να αφήσει πίσω τους Ράιαν Σάιπς (Yamaha YZ 250F) και Τζάστιν Μπόγκλ (Honda CRF 250R). Ο Μαρβίν Μισκιέν (KTM 250 SX – F) έκανε τον καλύτερο αγώνα της καριέρας του αφού ξεκίνησε από την έβδομη θέση και τερμάτισε 3ος .

Στο δεύτερο σκέλος ο Γουίλσον έπρεπε να φτάσει και να περάσει τον Τόμακ για να βρεθεί πρώτος κάτι που πέτυχε στον 6ο γύρο. Την Τρίτη θέση του podium συμπλήρωσε ο Μαρβίν Μισκιέν. Πιο πίσω τερμάτισαν οι Ράτρεϊ, Τικλ και Σουίνπολ.