MotoGP Μιζάνο: Ο Λορένθο σπάει το σερί του Στόνερ

Στην ερώτηση «Ποιός θα σταματήσει τον Στόνερ;» απάντησε ο Χόρχε Λορένθο κερδίζοντας το γκραν πρι του Σαν Μαρίνο 13ου αγώνα για το παγκόσμιο πρωτάθλημα των MotoGP.

Στην πίστα του Μιζάνο ο Λορένθο (Yamaha Factory Racing) πέτυχε την τρίτη νίκη του για αυτή τη σεζόν.Στο πόντιουμ των νικητών μαζί με τον Ισπανό ανέβηκαν οι : Ντάνι Πεντρόζα (Repsol Honda Team) 2ος και Κέισι Στόνερ (Repsol Honda Team)  3ος . Τη νίκη του Ισπανού έκανε πιο.. γλυκιά η απώλεια της δεύτερης θέσης από τον Στόνερ, όταν 6 γύρους πριν το τέλος τον προσπέρασε ο Ντάνι Πεντρόζα. Έτσι ο πρωταθλητής του 2010 μείωσε την διαφορά του στη βαθμολογία (από τον Στόνερ) στους 35 βαθμούς.

Από την εκκίνηση ο Λορένθο έδειξε πως μπορεί να διεκδικήσει τη νίκη. Ξεκίνησε καλύτερα από όλους, με τους δύο  αναβάτες της Repsol Honda (Στόνερ και Πεντρόζα) να ακολουθούν. Λίγο πιο πίσω ο Βαλεντίνο Ρόσι (Ducati Racing) «μάγεψε» όσους πρόλαβαν να τον δουν στην εκκίνηση αφού από την 11η θέση βρέθηκε 7ος και μέσα σε 2 γύρους έφτασε 5ος .

Τότε άρχισε να βρέχει, όμως αυτό δεν μείωσε το ρυθμό των 3ων πρώτων (Λορένθο Στόνερ Πεντρόζα).Η βροχή κράτησε τόσο ώστε να αγχώσει τους Team managers αλλά ευτυχώς όχι τόσο όσο να δημιουργήσει προβλήματα. Δυστυχώς ο ρυθμός του Ρόσι έπεσε και όταν χρειάστηκε να παλέψει με τους Μάρκο Σιμονσέλι (San Carlo Honda Gresini), Αντρέα Ντοβισιόζο (Repsol Honda Team) και Μπεν Σπις (Yamaha Factory Racing) για την 4η θέση δεν τα κατάφερε.

Στην ίδια... μοίρα βρέθηκε και ο Στόνερ ο οποίος ήταν η σκιά του Λορένθο αλλά έχασε το ρυθμό του και έδωσε την ευκαιρία στον Ισπανό όχι μόνο να φτιάξει μία διαφορά ασφαλείας αλλά να κάνει και νέο ρεκόρ γύρου. Το τελειωτικό χτύπημα έδωσε στον Αυστραλό ο Ντάνι Πεντρόζα, που πέρασε δεύτερος.

Για την 4η θέση ο Σιμονσέλι πρωταγωνίστησε σε μία δυνατή «μάχη» την οποία κέρδισε στους τελευταίους γύρους η διαφορά του «Σικ» από τον Ντοβισιόζο ήταν μόλις 0.037” πάνω στη γραμμή του τερματισμού.Τελικά ο Ρόσι τερμάτισε στη μοναχική 7η θέση σώζοντας την Ducatii αφού ο Χέιντεν είχε μία πτώση στους πρώτους γύρους και εγκατέλειψε.