Ελπίδες από τους… ξενιτεμένους! (photos)

Με ένα γκολ του Φορτούνη με απευθείας εκτέλεση φάουλ και ένα του Βέλλιου στις καθυστερήσεις, η Εθνική Ελπίδων επικράτησε με 2-0 της Κύπρου για τα προκριματικά του Euro 2013 των Ελπίδων.

Αν και έμεινε με 10 παίκτες στο τελευταίο 20λεπτο λόγω αποβολής του Μάνταλου, η Εθνική Ελπίδων νίκησε 2-0 την Κύπρο στην Αχνά, για τα προκριματικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.

Μετά την ήττα στον πρώτο αγώνα από την Λευκορωσία, οι ποδοσφαιριστές του Γεωργιάδη μπήκαν δυνατά στο γήπεδο και κατάφεραν να προηγηθούν με το απευθείας φάουλ του άσου της Καϊζερσλάουτερν στο 58΄ και στις καθυστερήσεις ο Βέλιος με… αέρα από Πριέμιερ Λιγκ διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

ΚΥΠΡΟΣ: Ιωάννου, Ρ. Παναγιώτου (23΄ Α. Παναγιώτου), Δημητρίου, Σιέλης, Περικλέους (63΄ Πιτταράς), Οικονομίδης, Αντωνιάδης, Χαραλάμπους, Βασιλείου, Γιαγκουδάκης (76΄ Χατζηβασίλης), Μυτίδης.

ΕΛΛΑΔΑ: Λάμπρου, Σκόνδρας, Ποτουρίδης (89΄ Αποστολόπουλος), Μητρόπουλος, Λαγός, Γκέντζογλου, Μαυρίας, Μάνταλος, Γιάννου (75΄ Στάμου), Φορτούνης, Καραγκούνης (56΄ Βέλλιος).