Έκανε προπόνηση για τα δύσκολα

Η Εθνική ομάδα... πάτησε γκάζι στο 3ο δεκάλεπτο κι έχοντας ως όπλο τη δυνατή της άμυνα δε συνάντησε δυσκολίες απέναντι στην αδύναμη Φινλανδία (81-61), πετυχαίνοντας τη δεύτερη νίκη της στο Ευρωμπάσκετ της Λιθουανίας.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα σε αντίθεση με την αναμέτρηση με την Βοσνία άρχισε πιο δυνατά τον αγώνα, βγάζοντας μεγαλύτερη ενέργεια στο παρκέ και παίζοντας πιο αποφασιστικά στην άμυνα έκανε το 6-0 στο ξεκίνημα του αγώνα και στη συνέχεια έκανε και δεύτερο σερί (12-6) ελέγχοντας πλήρως το ρυθμό στο πρώτο δεκάλεπτο, το οποίο ολοκληρώθηκε με την Εθνική να προηγείται με 20-14.

Στη δεύτερη περίοδο η Φινλανδία δυσκόλεψε την ομάδα του Ζούρου κυρίως με τον Λι, αλλά και με το τέχνασμα του Ντετμαν Χένρικ να χρησιμοποιεί σε κάποιες περιπτώσεις τον σμολ φόργουορντ για να κατεβάζει την μπάλα, μπερδεύοντας την ελληνική άμυνα. Οι παίκτες της Εθνικής ήταν άστοχοι από την περιφέρεια, αλλά οι Φώτσης και Μπουρούσης έδιναν λύσεις κάτω από τα καλάθια.

Το αποτέλεσμα ήταν να ξεφύγει η Εθνική προς το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, δείχνοντας μεγαλύτερη αποφασιστικότητα στον επιθετικό τομέα, ενώ παράλληλα βελτιώθηκε και στην αμυντική της λειτουργία.{textlink}

Στο τρίτο δεκάλεπτο η «γαλανόλευκη» πάτησε... γκάζι, όπως έκανε και στην αναμέτρηση με τη Βοσνία. Οι Μπουρούσης και Φώτσης είχαν τον έλεγχο της... εναέριας κυκλοφορίας, ενώ ο Ζήσης έδινε αρκετές λύσεις στον επιθετικό τομέα. Παράλληλα βελτιώθηκε η Εθνική ομάδα και στην άμυνα, καθώς οι παίκτες μας «έκλεισαν» τους διαδρόμους προς το ελληνικό καλάθι.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στην 4η περίοδο, καθώς η ελληνική ομάδα συνέχιζει να πιέζει τους Φινλανδούς στην άμυνα, ενώ σε μερικές περιπτώσεις πρόσφερε και θέαμα στην επίθεση.

Τα δεκάλεπτα με πρώτη τη Φιλανδία: 14-20, 32-41, 44-57, 61-81.

Ελλάδα (Ζούρος): Ξανθόπουλος (4ριμπ, 5ασ), Μπουρούσης 19 (9ριμπ), Ζήσης 14 (4ριμπ, 3ασ), Βασιλειάδης 5 (1ριμπ, 2ασ), Καλάθης 6 (2ριμπ, 4ασ), Φώτσης 9 (7ρομπ, 1ασ), Παπανικολάου 2 (2ριμπ, 1ασ), Μαυροειδής 2, Μπράμος 5 (1ριμπ), Κουφός 7 (2ριμπ), Σλούκας 2, Καϊμακόγλου 6 (3ριμπ).

Φινλανδία (Ντέτμαν): Κοϊβίστο, Νίκιλα 1, Μουουρίνεν 2, Χαφ 5, Λι 13, Σαλίν 6, Κοτί 1, Κόπονεν 21, Μακαλαϊνεν, Μότολα 5, Βιρτάνεν 6, Ράνικο 1.

Για να θυμηθείτε την εξέλιξη του αγώνα πατήστε ΕΔΩ.

Ρίχνει «βόμβα» με τον Ζιντάν η Μπάγερν Μονάχου
Ολυμπιακός: Συγκινητική στιγμή στην Πόλη - Η αγκαλιά του μπαμπά Τζολάκη στον ήρωα της πρόκρισης