«Τσίμπησε» βαθμό ο Εργοτέλης (video+photos)

Με ένα γκολ του Τζούνιορ Σίλβα στο 90ό λεπτό ο Εργοτέλης πήρε τον πρώτο του βαθμό στην Super League μέσα στη Νέα Σμύρνη αποσπώντας ισοπαλία (2-2) από τον Πανιώνιο.

Η ομάδα του Τάκη Λεμονή έχασε σημαντικές ευκαιρίες να «καθαρίσει» το ματς, αλλά δεν τις εκμεταλλεύτηκε και πήρε μόνο έναν βαθμό.

Ο Πανιώνιος θέλοντας να εκμεταλλευτεί την έδρα του μπήκε δυνατά στο ματς και έγινε το αφεντικό από τα πρώτα λεπτά. Η ομάδα της Νέας Σμύρνης με τον Φαμπιάν Εστογιανόφ σε ρόλο «μαέστρου» έκλεισε τον Εργοτέλη στα καρέ του και έψαχνε διαδρόμους για το τέρμα του Πίρσον.

Οι «κυανέρυθροι» με σύστημα 4-3-3 με τον Εστογιανόφ στη δεξιά πτέρυγα της επίθεσης, τον Γουνδουλάκη στην αριστερή και τον Ριέρα στην κορυφή της επίθεσης ήταν πολύ επιθετικοί και δικαιώθηκαν μόλις στο 11΄.{textlink}

Ο Σίτο Ριέρα (που μέχρι εκείνο τη σημείο είχε εκπληκτική συνεργασία με τον Εστογιανόφ) πέτυχε ένα απίστευτο και αναπάντεχο γκολ. Ο Ισπανός πήρε τη μπάλα στο ημικύκλιο της μεσαίας γραμμής, προχώρησε 2-3 μέτρα και βλέποντας τον Πίρσον μακριά από το τέρμα του τον «κρέμασε» με καταπληκτική λόμπα.

Με αυτόν τον τρόπο, ένας παίκτης που αυτό το καλοκαίρι έφτασε πολύ κοντά στην αποχώρησή του από τους «κυανέρυθρους» πέτυχε το πρώτο γκολ της ομάδας στην φετινή Super League.

Ο Εργοτέλης, ο οποίος παρατάχθηκε με διάταξη 4-3-2-1 με τον Μπούντιμιρ στην κορυφή της επίθεσης, στο πρώτο ημίχρονο ήταν ασύνδετος, άχρωμος και παθητικός. Πάνω σε αυτό «πάτησε» ο Πανιώνιος και έχασε τρεις σημαντικές ευκαιρίες να μεγαλώσει το προβάδισμά του.

Στο 15΄ο Εστογιανόφ σούταρε από το ύψος της μεγάλης περιοχής, αλλά ο Πίρσον απέκρουσε σε κόρνερ. Στο 28΄ο Γιόνσον έκανε επικίνδυνη συρτή σέντρα και ο Χίμπλινγκερ με προβολή παραλίγο να πετύχει αυτογκόλ, ενώ στις καθυστερήσεις ο Γουνδουλάκης βρέθηκε μόνος του απέναντι από τον Πίρσον, αλλά η κεφαλιά του πέρασε ψηλά άουτ. Η ομάδα της Κρήτης θα μπορούσε να έχει σκοράρει, αλλά ο Τζούνιορ στο 45΄μόνος του με την εστία δεν μπόρεσε να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα του Πανιωνίου.

Το δεύτερο ημίχρονο είχε διαφορετική εικόνα. Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοσή τους και σε αυτό βοήθησε πολύ η είσοδος των Φραγκουλάκη, Λεάλ στο ματς. Μάλιστα, ο πρώτος στην πρώτη του επαφή με την μπάλα στο 53΄σούταρε από πλάγια θέση έξω από την περιοχή και σημείωσε ένα φανταστικό γκολ κάνοντας το 1-1.

Ο Εργοτέλης μετά από αυτό φάνηκε να πατάει καλύτερα στο γήπεδο, αλλά στο 72΄οι γηπεδούχοι «χτύπησαν» και πάλι παίρνοντας εκ νέου το προβάδισμα. Ο Κουμορτζί βρέθηκε σε θέση δεύτερου φορ και από το ύψος της περιοχής έστειλε με σουτ τη μπάλα στα δίχτυα.

Από εκείνο το σημείο και έπειτα το ματς έγινε… ροντέο. Οι δύο ομάδες παραμέλησαν την αμυντική τους γραμμή και έψαξαν το γκολ. Στο 80΄Ο Κουμορτζί έχασε απίστευτο τετ α τετ να τελειώσει το ματς, ο Σιόβας δύο λεπτά αργότερα αστόχησε με κεφαλιά και ο Πανιώνιος το πλήρωσε στο 90΄.

Ο Τζούνιορ υποδέχτηκε τη μπάλα στο ύψος της περιοχής από λανθασμένη απόκρουση των αμυντικών του Πανιωνίου και με σουτ διαμόρφωσε το τελικό 2-2.

Εισιτήρια: 1209, εισπράξεις: 16.740 ευρώ.

Θυμηθείτε λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη του αγώνα, πατώντας ΕΔΩ.

Ρεάλ Μαδρίτης: Καταγγελία του Ρούντιγκερ μετά τη σύνδεσή του με την ISIS
Σούπερ προσφορές* από το Pamestoixima.gr για τους αγώνες των ελληνικών ομάδων στη Euroleague
Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε Παρτιζάν-Ολυμπιακός και τις υπόλοιπες «μάχες» της EuroLeague
Παναθηναϊκός AKTOR, Αταμάν: «Να υπερασπιστούμε τη δεύτερη θέση με ομαδικότητα και επιθετική άμυνα»