Ακόμη... τρώει γκολ η Άρσεναλ

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έκανε επίδειξη δύναμης απέναντι στην Άρσεναλ, την οποία συνέτριψε με 8-2 στο Όλντ Τράφορντ, για την Premier League.

Η Άρσεναλ, αντίπαλος του Ολυμπιακού στους ομίλους του Champions League, έδειξε πολλές αδυναμίες στην αμυντική λειτουργία της, καθώς παρουσίασε προβλήματα τόσο στο χώρο της μεσαίας γραμμής όσο και στην άμυνα.

Η Μάντσεστερ άνοιξε το σκορ στο 22' με τον Γουέλμπεκ, ενώ στο 27' η Άρσεναλ έχασε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει, όταν κέρδισε πέναλτι, με τον Ντε Χέα να αποκρούει την εκτέλεση του Φαν Πέρσι.

Παρόλα αυτά, η Γιουνάιτεντ στο 29' έκανε το 2-0 με τον Γιάνγκ, ενώ στο 41' Ο Ρούνεϊ «έγραψε» το 3-0. Η Άρσεναλ μείωσε στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου με τον Γουόλκοτ, μετά από πάσα του Ροζίτσκι, για το 3-1.{textlink}

Η Άρσεναλ ξεκίνησε το δεύτερο μέρος με δοκάρι του Αρσάβιν, όμως στο 64' ο Ρούνεϊ με φάουλ έκανε το 4-1. Τρία λεπτά αργότερα (67') ήταν η σειρά του Νάνι να χριστεί σκόρερ για το 5-1, μετά από συνεργασία που είχε με τον Ρούνεϊ.

Στο 70' η Γιουνάιτεντ έκανε το 6-1 με τον Παρκ. Στο 74' η Άρσεναλ μείωσε σε 6-2 με τον Φαν Πέρσι, ενώ στο 82' η Μάντσεστερ έκανε το 7-2 με πέναλτι του Ρούνεϊ. Στις καθυστερήσεις, ο Γιάνγκ διαμόρφωσε το τελικό 8-2.

Μάντσεστερ: Ντε Χέα, Εβρά, Τζόουνς, Έβανς, Σμάλινγκ, Άντερσον (69' Γκιγκς), Νάνι (69' Παρκ), Γιανγκ, Κλέβερλι, Ρούνει, Γουέλμπεκ (35' Ερνάντες).

Άρσεναλ: Σζέσνι, Κοστσιέλνι, Ντζουρού, Τζένκινσον, Τραορέ, Ροζίτσκι, Γουόλκοτ (85' Λάνσμπερι), Ράμσεϊ, Αρσάβιν, Κοκλέν, Φαν Πέρσι (85' Σαμάκ).

Θυμηθείτε λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη του σημαντικού αγώνα του αγγλικού πρωταθλήματος.

{coveritlive}2f714a92bb{/coveritlive}