Δύσκολα η Τσέλσι, ανησυχία για Ντρογκμπά

Με τον Χουάν Μάτα να σκοράρει στο ντεμπούτο του, η Τσέλσι επιβλήθηκε δύσκολα της Νόργουιτς με 3-1 στο «Στάμφορντ Μπριτζ», ωστόσο την νίκη των «μπλε» επισκίασε ο τραυματισμός του Ντιντιέ Ντρογκμπά.

Οι «μπλε» ξεκίνησαν πολύ δυνατά και ευτύχησαν να προηγηθούν μόλις στο 6ο λεπτό μετά από μια… φωτοβολίδα του Ζοσέ Μποσίνγκουα, ωστόσο στην συνέχεια η ομάδα του Αντρέ Βίλας Μπόας, έριξε τον ρυθμό της και χαλάρωσε.

Αυτό το εκμεταλλεύτηκαν με τον καλύτερο τρόπο οι φιλοξενούμενοι, όταν ο Χολτ, μετά από άστοχη έξοδο του Ιλάριο πλάσαρε σε κενή εστία, φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσια στο 63’.

Σαν να μην έφτανε αυτό, οι «μπλε» αναγκάστηκαν να συνεχίσουν χωρίς τον Ντρογκμπα, ο οποίος συγκρούστηκε με τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων και διακομίστηκε στο νοσοκομείο.

Ωστόσο η Τσέλσι, κατάφερε να προηγηθεί με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 82’, ενώ ο τερματοφύλακας της Νόργουιτς, Ρούντι, αποβλήθηκε στην φάση όπου οι «μπλε» κέρδισαν την εσχάτη των ποινών.

Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Μάτα στο 11ο λεπτό των καθυστερήσεων στο ντεμπούτο του με την Τσέλσι.

Τσέλσι: Ιλάριο, Μποσίνγκουα, Ιβάνοβιτς, Τέρι, Κόουλ, Ραμίρες, Μίκελ, Λάμπαρντ, Ντρογκμπά (68’ Ανελκά), Τόρες (83’ Λουκάκου), Μαλουντά (68’ Μάτα)

Νόργουιτς: Ρούντι, Μπαρνέτ, ντε Λαέ, Γουίτμπρεντ (30’ Πίλκινγκτον), Νότον, Χούλαχαν (60’ Μόρισον), Τζόνσον, Κροφτς, Τιέρνι, Χολτ, Μάρτιν (81’ Ρουντ)

ΚΑΕ Παναθηναϊκός AKTOR: «Ο δρόμος είναι μακρύς, πάμε μαζί!»