«Πέταξε» στους ομίλους ο ΠΑΟΚ (vd+phs)

Την πρόκριση του στους ομίλους του Europa League πανηγυρίζει ο ΠΑΟΚ, μετά την ισοπαλία 1-1 που απέσπασε από την Καρπάτι στο Λβιβ.

Αν και ο «Δικέφαλος του Βορρά» ανησύχησε στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, όταν οι Ουκρανοί προηγήθηκαν με πέναλτι του Μαρτίνεθ, στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου ο Μπαλάφας έφερε το ματς στα ίσα και σιγούρεψε την πρόκριση της ομάδας του.

Ο Μπρούνο Τσιρίλο δεν μπόρεσε τελικά να ξεκινήσει το παιχνίδι, σε αντίθεση με τον Αντελίνο Βιεϊρίνια και έτσι ο Λάζλο Μπόλονι αναγκάστηκε να αναθεωρήσει τα πλάνα του.

Ο Ρουμάνος τεχνικός παρέταξε τον ΠΑΟΚ με τον Κρέσιτς κάτω από τα δοκάρια, τους Μαλεζά και Μπαλάφα στο κέντρο της άμυνας, με τον Έτο στα δεξιά και τον Λίνο στα αριστερά.

Την τριάδα στο χώρο της μεσαίας γραμμής αποτέλεσαν οι Αρίας, Λαζάρ και Φωτάκης, με τον Γεωργιάδη στα δεξιά, τον Βιεϊρίνια στα δεξιά και τον Αθανασιάδη στην κορυφή της επίθεσης.

Η Καρπάτι ξεκίνησε δυνατά και άσκησε πίεση στους παίκτες του ΠΑΟΚ, με αποτέλεσμα αυτοί να κάνουν αρκετά λάθη και να μην μπορούν να κρατήσουν την μπάλα στα πόδια τους.

Παρόλα αυτά, ο ΠΑΟΚ δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα, με εξαίρεση μια φάση στο 21', όταν ο Μαλεζάς έδιωξε την μπάλα πάνω στη γραμμή. Αντίθετα, σε δύο φάσεις, αν ο Γεωργιάδης ήταν πιο γρήγορος στις αντιδράσεις του θα μπορούσε να είχε δημιουργήσει κινδύνους στην εστία της Καρπάτι.

Όσο περνούσε η ώρα, τόσο ο ΠΑΟΚ ισορροπούσε το παιχνίδι και το έφερνε στα μέτρα του. Οι δυνατές μονομαχίες και η ένταση δεν έλειψαν από το πρώτο ημίχρονο, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να έχουν τέσσερις κίτρινες και η Καρπάτι δύο.

Εκεί που όλα έδειχναν ότι οι δύο ομάδες θα πήγαιναν στα αποδυτήρια με το 0-0, ο διαιτητής έδωσε πέναλτι στην Καρπάτι΄στο 43', σε μαρκάρισμα του Έτο στον Μπατίστα, με τον Μαρτίνεθ να ευστοχεί και να κάνει το 1-0.{textlink}

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο για τον ΠΑΟΚ, καθώς έφερε το παιχνίδι στα ίσα στο 55', στην πρώτη ουσιαστικά ευκαιρία σε αυτά τα πρώτα 10 λεπτά. Σκόρερ ήταν ο Μπαλάφας με ωραία προβολή, μετά από εκτέλεση φάουλ του Λίνο.

Ο ΠΑΟΚ είχε φέρει πλέον το παιχνίδι στα μέτρα του, άφηνε τους Ουκρανούς να έχουν την κατοχή, χωρίς να δημιουργούν κινδύνους στην εστία του Κρέσιτς, ενώ ο ΠΑΟΚ προσπαθούσε με αντεπιθέσεις.

Το έργο του ΠΑΟΚ για πρόκριση έγινε πιο εύκολο στο 69' με την αποβολή του Φεντέτσκι. Όσο περνούσε η ώρα, τόσο η Καρπάτι εγκατέλειπε την προσπάθειά της, ενώ ο «Δικέφαλος του Βορρά» πατούσε με μεγαλύτερη σιγουριά στο γήπεδο, φτάνοντας σχετικά εύκολα στην πρόκριση.

Θυμηθείτε λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη του αγώνα Καρπάτι-ΠΑΟΚ, πατώντας ΕΔΩ.

Θυμηθείτε το pregame του αγώνα, όπως σας το μετέφερε το Onsports, πατώντας ΕΔΩ.

«Πάρτι» της Παρί Σεν Ζερμέν στη Βαρκελώνη και ραντεβού με Ντόρτμουντ στα ημιτελικά
Θρίαμβος για το Περιστέρι του Σπανούλη - Ιστορική πρόκριση στο Final Four του BCL
Γνώριμοι στην Ελλάδα οι διαιτητές στις ρεβάνς ΠΑΟΚ - Μπριζ και Φενέρμπαχτσε - Ολυμπιακός
Γκάφα ολκής από οπαδούς της Μπαρτσελόνα - Επιτέθηκαν στο πούλμαν της ομάδας τους (vid)