Αφεντικό της πρόκρισης ο ΠΑΟΚ (videos+photos)

Σημαντικό πλεονέκτημα για πρόκριση στους ομίλους του Europa League απέκτησε ο ΠΑΟΚ, μετά τη νίκη του με 2-0 επί της Καρπάτι στην κατάμεστη Τούμπα.

Πλέον, αυτό που χρειάζεται ο «Δικέφαλος του Βορρά» ενόψει της ρεβάνς στην Ουκρανία είναι να επιδείξει τη στοιχειώδη και απαιτούμενη σοβαρότητα, έτσι ώστε να «σφραγίσει» την πρόκρισή του. Αθανασιάδης και Λίνο σε κάθε ημίχρονο τα γκολ για την ομάδα της Θεσσαλονίκης.

Ο Λάζλο Μπόλονι δεν προχώρησε σε κάποια έκπληξη στην 11άδα της ομάδας του. Ο Κρέσιτς ήταν κάτω από τα δοκάρια, οι Κοντρέρας και Τσιρίλο στο κέντρο της άμυνας, με τον Λίνο στα αριστερά και τον Έτο στα δεξιά.

Την τριάδα στα χαφ αποτέλεσαν οι Αρίας, Γκαρσία και Λαζάρ, με μοναδικό προωθημένο τον Αθανασιάδη και τους Βιεϊρίνια στα αριστερά και Φωτάκη στα δεξιά.

Η Καρπάτι δεν φοβήθηκε τη γεμάτη και «καυτή» Τούμπα και μπήκε στο γήπεδο δυνατά, όπως το ίδιο έκανε και ο ΠΑΟΚ, θέλοντας να εκμεταλλευτεί τη δύναμη της έδρας του.

Δυνατό παιχνίδι, λοιπόν, από την αρχή, με τους Ουκρανούς, όμως, να είναι αυτοί που... καρδιοχτύπησαν τους ανθρώπους του ΠΑΟΚ. Μόλις στο 7' ο Κοντρέρας χρειάστηκε να επέμβει σχεδόν πάνω στη γραμμή, για να απομακρύνει το σουτ του Γκολοντιούκ.

Αυτή η φάση ήταν αρκετή για να ξυπνήσει τους παίκτες του ΠΑΟΚ, οι οποίοι έβλεπαν πως η Καρπάτι δεν πήγε στην Τούμπα για να αστειευτεί. Έτσι, στο 15' απάντησαν και μάλιστα με γκολ, μετά από σέντρα του Γκαρσία και κεφαλιά του Αθανασιάδη.

Παρά το γκολ, ο ΠΑΟΚ δεν επένδυσε πάνω σε αυτό και έδωσε το δικαίωμα στην Καρπάτι να κάνει παιχνίδι και να πιστεύει στο γκολ. Ο «δικέφαλος του Βορρά» παρουσίαζε κενά στο χώρο του κέντρου και οι Ουκρανοί έδειχναν ανά πάσα ώρα και στιγμή ότι μπορεί να φανούν απειλητικοί.

Μάλιστα, στο 41' οι φιλοξενούμενοι σημείωσαν γκολ με τον Μαρτίνεθ, ωστόσο αυτό ακυρώθηκε από τον διαιτητή, καθώς προηγούμενως ο παίκτης της Καρπάτι είχε χρησιμοποιήσει το χέρι του.

Η ουσία, πάντως, ήταν ότι ο ΠΑΟΚ, χωρίς να ήταν καλύτερος στο πρώτο ημίχρονο, κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια με το υπέρ του 1-0.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με μια αλλαγή για τον ΠΑΟΚ, όχι για λόγους τακτικής, αλλά αναγκαστική. Ο Κοντρέρας που αντιμετώπιζε πρόβλημα από το πρώτο μέρος, έδωσε τη θέση του στον Μαλεζά, χωρίς να αλλάξει κάτι για τον ΠΑΟΚ.{textlink}

Η Καρπάτι ξεκίνησε πολύ καλά το δεύτερο 45λεπτο και με το παιχνίδι της, κατάφερε να προκαλέσει εκνευρισμό σε αυτό του ΠΑΟΚ. Ο «Δικέφαλος του Βορρά» δεν έδειχνε να πατάει καλά στο γήπεδο, ωστόσο η λύση δόθηκε 10 λεπτά μετά.

Στο 56' ο Λίνο με ένα εκπληκτικό σουτ από την αριστερή πλευρά της περιοχής, έδωσε αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του και έβαλε «φωτιά» στις εξέδρες της Τούμπας, που μέχρι εκείνη τη στιγμή έδειχναν να έχουν παγώσει.

Το γκολ λειτούργησε θετικά για τον ΠΑΟΚ, ο οποίος είχε τον έλεγχο του αγώνα και ήταν καλύτερος από την Καρπάτι, που έδειχνε να έχει μείνει και από... ψυχολογία.

Παρά το 2-0, από το 72' ο Μπόλονι θέλησε να κάνει πιο επιθετική την ομάδα του. Πέρασε στο γήπεδο τον Γεωργιάδη στα δεξιά, αντί του Λαζάρ, με τον Φωτάκη να περνάει στο κέντρο.

Ο ΠΑΟΚ έψαξε και ένα τρίτο γκολ, που θα τον έκανε να νιώθει απόλυτα σίγουρος ενόψει της ρεβάνς, αυτό δεν ήρθε παρά τις προσπάθειες, ωστόσο το σίγουρο είναι ότι η ελληνική ομάδα είναι πλέον φαβορί για πρόκριση.

Θυμηθείτε ΕΔΩ την εξέλιξη του αγώνα λεπτό προς λεπτό, όπως σας τη μετέφερε το Onsports.

Θυμηθείτε ΕΔΩ το pre-game του αγώνα, όπως σας το μετέφερε το Onsports.

«Πάρτι» της Παρί Σεν Ζερμέν στη Βαρκελώνη και ραντεβού με Ντόρτμουντ στα ημιτελικά
Θρίαμβος για το Περιστέρι του Σπανούλη - Ιστορική πρόκριση στο Final Four του BCL
Γνώριμοι στην Ελλάδα οι διαιτητές στις ρεβάνς ΠΑΟΚ - Μπριζ και Φενέρμπαχτσε - Ολυμπιακός
Γκάφα ολκής από οπαδούς της Μπαρτσελόνα - Επιτέθηκαν στο πούλμαν της ομάδας τους (vid)