Ο Στόνερ αγγίζει τον τίτλο

Ο Κέισι Στόνερ (Repsol Honda Team) ήταν ο νικητής στον 11ο αγώνα της χρονιάς για το παγκόσμιο πρωτάθλημα MotoGP που έγινε στο Μπρνο της Τσεχίας.

Η έκτη νίκη για τον Αυστραλό τον έφερε πιο κοντά στον τίτλο του 2012. Πίσω από τον Στόνερ τερμάτισαν οι Αντρέα Ντοβισιόζο (Repsol Honda Team) και Μάρκο Σιμονσέλι (San Carlo Honda Gresini), ολοκληρώνοντας το πόντιουμ και το θρίαμβο για τη Honda. Να σημειώσουμε πως ο πρωταθλητής του 2007 έδωσε την πρώτη νίκη της Honda στο Μπρνο από το 2004 (με αναβάτη τον Σέτε Ζιμπερνό). Επίσης αυτό ήταν το πρώτο podium του Σιμονσέλι, μετά από πολλές δυνατές αλλά άτυχες εμφανίσεις.

Ο άτυχος του αγώνα στο Brno ήταν ο Ντάνι Πεντρόζα (Repsol Honda). Ο Ισπανός έκανε καλή εκκίνηση από την pole position και βρέθηκε μπροστά, ωστόσο δέχτηκε την πίεση του Λορένθο  (Yamaha Factory Racing) και αναγκάστηκε να μείνει 2ος . Στο τέλος του πρώτου γύρου πέρασε και πάλι στην κορυφή ωστόσο πίεσε περισσότερο από όσο έπρεπε τα κρύα ελαστικά του με αποτέλεσμα να πέσει.

O Λορένθο πάλι διάλεξε την πιο μαλακή γόμα για το εμπρός λάστιχό του η οποία μάλλον δεν δούλεψε καθόλου καλά. Ο Ισπανός της Yamaha έκανε ότι μπορούσε για να κρατηθεί με τους πρώτους, ωστόσο ο ρυθμός του έπεσε κατακόρυφα όταν χάθηκε η πρόσφυση στο λάστιχο, έχασε την επαφή του με τον Στόνερ και τελικά υποχώρησε μέχρι την 4η θέση.

Αντίθετα ο Στόνερ έμεινε προσεκτικά πίσω από τους αντιπάλους του και άφησε τους Λορένθο και Πεντρόζα να οδηγήσουν την κούρσα. Έπειτα από την πτώση του συναθλητή του, ο Αυστραλός κατάφερε να περάσει στην κορυφή και να μείνει εκεί μέχρι το τέλος.

Μάχη για τη δεύτερη θέση είχαμε μεταξύ των Ιταλών Αντρέα Ντοβισιόζο (Repsol Honda Team) και Μάρκο Σιμονσέλι (San Carlo Honda Gresini). Ο τελευταίος έγινε και το θέμα της ημέρας στο MotoGP. Ο Ιταλός παρότι δεν έκανε καλή εκκίνηση με μεθοδικότητα σκαρφάλωσε μέχρι την 3η θέση. Κράτησε την ψυχραιμία του και τελικά έφτασε στο πολυπόθητο βάθρο.

Μέτρια ήταν η εμφάνιση του Μπεν Σπις (Yamaha Factory Racing) ο οποίος τερμάτισε στην 5η θέση χωρίς να δείξει κάτι καλό.

Ο Βαλεντίνο Ρόσι (Ducati Team)  έκλεισε την πρώτη εξάδα με μια καλή εμφάνιση της Ducati. Ο Ιταλός έκανε καλή εκκίνηση και έμεινε με το group της δεύτερης θέσης. Ο ρυθμός του ήταν καλός σε σχέση με τους υπόλοιπους, ωστόσο δεν κατάφερε να παλέψει με τους άλλους αναβάτες.

Άτυχοι ήταν οι Καλ Κράτσλοου και Αλβάρο Μπαουτίστα.Ο τελευταίος έκανε λάθος και έπεσε τη στιγμή που πάλευε με τον Ρόσι για την 6η θέση με τη Rizla Suzuki.

Επόμενος αγώνας σε δύο εβδομάδες στις ΗΠΑ και την πίστα της Indianapolis.

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

1ος Κέισι Στόνερ (Repsol Honda Team) 43:16,796”

2ος Αντρέα Ντοβισιόζο (Repsol Honda Team) +6,532”

3ος Μάρκο Σιμονσέλι (San Carlo Honda Gresini) +7,792”

4ος Χόρχε Λορένθο (Yamaha Factory Racing)+8,513”

5ος Μπεν Σπις (Yamaha Factory Racing) +10,186”

6ος Βαλεντίνο Ρόσι (Ducati Team) +12,632”

Euroleague: «Καταιγίδα» η Ρεάλ, εύκολα το 1-0! – Highlights και τηλεοπτικό πρόγραμμα
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: «Μπλόκο» της ΕΛΑΣ στη συγκέντρωση φίλων της «Ένωσης» στο ξενοδοχείο της ομάδας!
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Ο Τερίμ θα περιμένει τον Μπερνάρ μέχρι την τελευταία στιγμή
Παναθηναϊκός AKTOR: "Πληγώθηκε" από τα λάθη του και από τους διαιτητές και break η Μακάμπι