Νίκησε με υπογραφή Εστογιάνοφ

Την πρώτη του νίκη στα φιλικά προετοιμασίας πανηγύρισε ο Πανιώνιος επικρατώντας με 2-1 του Αστέρα στη Νέα Σμύρνη.

Εμφανώς καλύτερος από τον Αστέρα, ο Πανιώνιος έπαιξε καλό ποδόσφαιρο κι έπειτα από δύο ισοπαλίες και μία ήττα η ομάδα της Νέας Σμύρνης επικράτησε των Αρκάδων με 2-1 με τον Εστογιάνοφ και τον Κβιρκβέλια να πραγματοποιούν εξαιρετική εμφάνιση. Οι Αρκάδες το πάλεψαν και κατάφεραν να μειώσουν στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων.

Ο Πανιώνιος έδειξε να είναι καλύτερος στο πρώτο μέρος, καθώς ήταν πιο επιθετικός και έβγαινε πιο εύκολα στην επίθεση. Ο Αστέρας από την άλλη έδειξε καλό πρόσωπο μεταξύ 20' και 30' με καλή κυκλοφορία της μπάλας στο κέντρο, ωστόσο δεν μπόρεσε να απειλήσει την αντίπαλη εστία. Αξίζει να σημειωθεί ότι κάθε επικίνδυνη προσπάθεια του Αστέρα ξεκινούσε από τα αριστερά με τον Ναβάρο.

Για τον Πανιώνιο καλοί στο πρώτο μέρος ήταν οι Σάμαρης, Εστογιάνοφ και Γουνδουλάκης, ενώ το 2-0 του ημιχρόνου κρίνεται δίκαιο βάσει της εικόνας που έδειξαν οι δύο ομάδες.

Στην επανάληψη ο ρυθμός των δύο ομάδων έπεσε εξαιτίας των συνεχόμενων αλλαγών, ωστόσο η ομάδα της Τρίπολης παρουσιάστηκε πιο επιθετική μετρώντας μία φάση με την κεφαλιά του Μπακασέτα, αλλά και την ισοφάριση στο τελευταίο λεπτό από τον Τσαμπούρη, ωστόσο οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που συνέχισαν να έχουν κατοχή της μπάλας και πρωτοβουλία στις κινήσεις, με τον Κβιρκβέλια να είναι ο άνθρωπος που επιχείρησε από δύο στημένες φάσεις να απειλήσει εκ νέου την εστία των Αρκάδων.

Να σημειωθεί ότι ο γκολκίπερ του Αστέρα, Χακόμπο, πραγματοποιήσε πολύ καλή εμφάνιση, καθώς οι επεμβάσεις του αποδείχθηκαν σωτήριες κρατώντας το σκορ μέχρι το τελευταίο λεπτό στο 2-0, όταν ο Τσαμπούρης στο 92' ήρθε με το τέρμα του να μειώσει για τον Αστέρα, διαμορφώντας το τελικό αποτέλεσμα σε 2-1.

{coveritlive}2a3c6ec2b1{/coveritlive}