Ανεβάζει ρυθμούς η Εθνική! (photos)

Πολύ θετικά στοιχεία έδειξε η Εθνική ομάδα των ανδρών στο πρώτο φιλικό επί ιταλικού εδάφους με αντίπαλο την Πολωνία, καθώς επικράτησε εύκολα με 71-50.

Το συγκρότημα του Ηλία Ζούρου δεν μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και βασίστηκε κυρίως στις επιθετικές ικανότητες του Κώστα Κουφού. Έτσι το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα να προηγείται με 19-18 και τον διεθνή σέντερ να έχει πετύχει 14 πόντους. Στη συνέχεια όμως η Πολωνία δεν μπόρεσε να βρει εύκολα το δρόμο προς το καλάθι και αυτό οφείλεται στην εξαιρετική άμυνα της ελληνικής ομάδας. Η αντίπαλος της Ελλάδας πέτυχε μόλις πέντε πόντους με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 41-23.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα της Πολωνίας προσπάθησε να μειώσει το σκορ και να μπει και πάλι στο παιχνίδι, ωστόσο η διαφορά ήταν μεγάλη και το μόνο που κατάφερε ήταν να βρεθεί στο -14 (39-53) στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Στο τελευταίος δεκάλεπτο η ελληνική ομάδα αύξησε και πάλι τη διαφορά σε υψηλά επίπεδα και πήρε εκ νέου προβάδισμα ασφαλείας απέναντι στην Πολωνία. Έτσι η ομάδα του Ηλία Ζούρου επικράτησε με 71-50 δείχνοντας μία πολύ καλή εικόνα.{textlink}

Δεκάλεπτα: 18-19, 23-41, 39-53, 50-71.
Πολωνία: Μπερίσα 13, Λαπέτα 3, Σκιμπνιέβσκι, Παμούλα 8, Λέοντσικ 4, Σεβτσίκ 5, Βισνιέβσκι, Κόζαρεκ 7, Σζότκα 1, Βαρτσίνσκι 5, Κελάτι 3, Χριτσάνιουκ 1.
Ελλάδα: Βασιλειάδης 10, Μπουρούσης 2, Ζήσης 4, Φώτσης 3, Παπανικολάου 4, Χαραλαμπίδης 9, Κουφός 16, Βουγιούκας 9, Καϊακόγλου 7, Σλούκας 3, Μάντζαρης 2, Καλάθης 2.

Θυμηθείτε την εξέλιξη του αγώνα…

{coveritlive}e1749b0d3a{/coveritlive}

ΑΕΚ – Ολυμπιακός: «Δεν συμβιβαζόμαστε με τίποτα άλλο πλην της νίκης» - Όσα είπε ο Μεντιλίμπαρ
ΑΕΚ: Τιμωρία μιας αγωνιστικής κεκλεισμένων των θυρών
Βίρτους Μπολόνια - Παναθηναϊκός AKTOR: Οι Ιταλοί ακύρωσαν εισιτήρια Ελλήνων λίγο πριν το τζάμπολ!
Βύρωνας: Talk of the town η Μαρίνα Σάττι σε κατάστημα ΟΠΑΠ