Το χάλκινο η Γαλλία

Την τρίτη θέση στο Ευρωμπάσκετ της Πολωνίας κατέκτησε η Εθνική Γαλλίας που επικράτησε της αντίστοιχης της Τσεχίας με 63-56.

Κορυφαία για τις νικήτριες ήταν η Γκρουντά η οποία σταμάτησε στους 26 πόντους, όντας ασταμάτητη κάτω από τα δύο καλάθια. Μάλιστα, η Γαλλίδα σέντερ ήταν και η πρώτη σκόρερ του αγώνα, ενώ από την άλλη, για λογαριασμό της Τσεχίας η Ελχοτόβα σημείωσε 17 πόντους, ενώ καλή απόδοση είχαν και οι Κουλιτσόβα και Βιτέτσκοβα με 14 και 13 πόντους αντίστοιχα.

Η Τσεχία πάντως ήταν αυτή που μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και πήρε το προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο με 20-15. Η Γαλλία δεν μπόρεσε να αντιδράσει άμεσα με αποτέλεσμα το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρωθεί με 30-24. Στο δεύτερο ημίχρονο όμως οι νικήτριες επέβαλαν τον ρυθμό τους και κατάφεραν αρχικά να ισοφαρίσουν στο τέλος της τρίτης περιόδου σε 43-43 και στο τελευταίο δεκάλεπτο να πάρουν τη νίκη με 63-56.

Δεκάλεπτα: 20-15, 30-24, 43-43, 56-63.
Τσεχία: Βέσελα 3, Χέιντοβα, Ζρούστοβα, Μπουργκρόβα 2, Μπαρτονόβα 2, Μπορτελόβα 5 (1), Ελχοτόβα 17 (3), Κουλιτσόβα 14, Βιτέτσκοβα 13 (1).
Γαλλία: Γιακούμπου 9, Μιγιέμ 2, Μπεϊκέ, Γκρουντά 26, Λοσόν 3, Ντουμέρ 3 (1), Ντιγκμπέ 8 (2), Γκομί 5 (1), Λεπρόν, Λαμπόρντ 7 (2).

O θρυλικός Ρομάριο γυρίζει στα γήπεδα στα 58 του χρόνια!