Μπάσκετ γυναικών: Ψύχραιμος στις βολές και 1-0 ο Ολυμπιακός

Μπάσκετ γυναικών: Προβάδισμα στη σειρά τελικών πήρε ο Ολυμπιακός επικρατώντας του Παναθηναϊκού με 72-69, έχοντας 10/10 βολές στο τελευταίο δίλεπτο.

Αγώνας που «έσπασε καρδιές» ήταν ο πρώτος τελικός της Α1 μπάσκετ γυναικών. Ο Ολυμπιακός υποδέχτηκε τον Παναθηναϊκό, με το ματς να είναι γεμάτο σασπένς και τελικά οι «ερυθρόλευκες» επικράτησαν 72-69, στα τελευταία δευτερόλεπτα της αναμέτρησης.

Μάλιστα στο τελευταίο δίλεπτο οι «πράσινες» είχαν προβάδισμα τεσσάρων πόντων, αλλά ο Ολυμπιακός κέρδισε 10 βολές και με ψυχραιμία ευστόχησε σε όλες στην τελική ευθεία του ματς, κάτι που έκρινε και το αποτέλεσμα.

Το προβάδισμα άλλαξε χέρια αρκετές φορές, το πρώτο ημίχρονο είχε τον Παναθηναϊκό να δείχνει πως ελέγχει το ρυθμό και τον Ολυμπιακό με ξέσπασμα στο τρίτο δεκάλεπτο να παίρνει προβάδισμα. Όμως η ομάδα της Καπογιάννη επέστρεψε, «ροκάνισε» τη διαφορά και κατάφερε να περάσει μπροστά στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης.

Οι «πράσινες» ήταν μπροστά 60-64 κι από εκεί και πέρα άρχισε ο… χορός των βολών. Μείωσε ο Ολυμπιακός με 2/2 της Βίτολα για να ακολουθήσουν 0/2 της Αλέιν. Με νέες βολές η Τόμπιν ισοφάρισε 64-64, με τη Χριστινάκη να δίνει προβάδισμα στον Ολυμπιακό 66-64. Η Τζόουνς με τρίποντα έκανε το 66-67 και εκ νέου με βολές η Βίτολα διαμόρφωσε το 68-67.

Η Τζόουνς έκανε λάθος στα 16’’ για το τέλος, η Τόμπιν με βολές «έγραψε» το 70-67, η Παυλοπούλου με τον ίδιο τρόπο μείωσε στον πόντο και τελικά με 2/2 ξανά η Τόμπιν έκανε το 72-69 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Τα δεκάλεπτα: 13-15, 31-34, 54-46, 72-69

Ιταλία: «Άγριο» ξύλο πριν το Τζένοα – Κάλιαρι στη Serie A | Δείτε video
Χάντμπολ: Εκτός έδρας ο πρώτος τελικός του Ολυμπιακού με Βαλούρ για το European Cup
Μαρία Σάκκαρη: Αποκλεισμός από το Madrid Open κι υποχώρηση δύο θέσεων
Euroleague: Παναθηναϊκός AKTOR κι Εργκίν Αταμάν τιμωρήθηκαν με «βαρύ» πρόστιμο λόγω Game 1