Basketball Champions League: Λύγισε στο τέλος το Περιστέρι - Τα highlights

Basketball Champions League: Την ήττα 86-78 γνώρισε το Περιστέρι από τη Λε Μαν στο «Ανδρ. Παπανδρέου», με αποτέλεσμα να μειώνονται οι πιθανότητες πρόκρισης στην επόμενη φάση.

Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη είχε τον έλεγχο του αγώνα, στη μεγαλύτερη διάρκεια, ωστόσο, στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι Γάλλοι σημείωσαν μεγάλα σουτ και πήραν τη νίκη, τη δεύτερη κόντρα στην αθηναϊκή ομάδα, κάτι που σημαίνει πως το Περιστέρι δεν μπορεί να τερματίσει πάνω από την 3η θέση.

Πρώτος σκόρερ του αγώνα ήταν ο Ματ Λιούις, ο οποίος «πλήγωσε» το καλάθι των γηπεδούχων με 22 πόντους, έχοντας παράλληλα και 4/4 τρίποντα, ενώ ο Ντεβάντε Τζόουνς ήταν αυτός που έκανε τη διαφορά στο δεύτερο ημίχρονο για τους νικητές με 20 πόντους.

Από την άλλη, το «συγκρότημα» των δυτικών προαστίων είχε για πρώτους σκόρερ τους Νεμάνια Ντάνγκουμπιτς και Τζέιλεν Χαντς που σημείωσαν από 15 πόντους, έκαστος, 13 σημείωσε ο Τρέβορ Τόμπσον και ο Τζο Ράγκλαντ είχε 10 πόντους και 11 ασίστ, τελειώνοντας το ματς με double double.

Τα δεκάλεπτα: 25-14, 36-33, 58-55, 78-86.

Περιστέρι (Βασίλη Σπανούλης): Ράγκλαντ 10 (1) , Ντάνγκουμπιτς 15 (3), Χαντς 15 (2), Πουλιανίτης 5 (1), Κασελάκης 5 (1), Τόμπσον 13, Μήτρου-Λονγκ 2, Ξανθόπουλος 4, Πουλιανίτης 5 (1), Ρένφρο 4, Γουίλιαμς, Χουγκάζ 5.

Λε Μαν (Ελρίκ Ντελόρντ): Ντε Λατιμποντιέρ 15 (2), Τζόουνς 20 (1), Λιούις 22 (4), Μαγούγκμπε 2, Σβαρτζ 7 (1), Ντελάνουϊ, Χάντγκινς 11 (1), Νάρασε 3 (1), Γιγκιτέ 6.