Μπάσκετ Γυναικών: Ήττα και την τελευταία αγωνιστική ο Ολυμπιακός
Intime

Μπάσκετ Γυναικών: Ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του ο Ολυμπιακός στην Euroleague, χάνοντας στη Βαλένθια 66-55.

Πορεία που θέλει να ξεχάσει, έκανε ο Ολυμπιακός στη φετινή Euroleague των γυναικών. Οι «ερυθρόλευκες» ολοκλήρωσαν τις υποχρεώσεις τους γνωρίζοντας την 13η ήττα σε 14 αγωνιστικές. Αυτή τη φορά στη Βαλένθια απ’ την Ισπανική ομάδα με 65-55. Καταλαμβάνοντας την τελευταία θέση του ομίλου.

Τα απογοητευτικά ποσοστά ευστοχίας του Ολυμπιακού στα τρίποντα (5/23), τα 15 λάθη και η κάκιστη αμυντική δεύτερη περίοδος, όταν δέχθηκε 21 πόντους, συνέβαλαν ώστε η ελληνική ομάδα να χάσει την επαφή με τη Βαλένθια στο ημίχρονο (39-28 στο 20΄). Οι «ερυθρόλευκες» πάλεψαν για την υπέρβαση στο τρίτο δεκάλεπτο και με επιμέρους σκορ 14-8 μείωσαν σε 47-42 στο 30΄. Ωστόσο, στον επίλογο του αγώνα έμειναν από δυνάμεις, με τη Βαλένθια να φτάνει άνετα στη νίκη με 65-55.

Κορυφαία του Ολυμπιακού η Μέγκαν Γκούσταφσον με 22 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 18-13, 39-28, 47-42, 65-55

Ολυμπιακός (Νίκλας): Νικολοπούλου 8 (1), Σουκ 2, Σταμολάμπρου 11 (3), Σύρρα, Αγιούσο 10, Δίελα, Γκούσταφσον 22 (1), Σκόριτς, Σπυριδοπούλου, Σταμάτη 2.

Λιγότερους διεθνείς αγώνες θέλει η Premier League
Ιστιοπλοΐα: Πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες για Κοκκαλάνη, Μαραμενίδη και αδέρφια Σπανάκη