Basketball Champions League: «Λύγισε» εύκολα στη Μάλαγα η ΑΕΚ

Basketball Champions League: Η φάση των ομίλων άρχισε άσχημα για την ΑΕΚ που ηττήθηκε άνετα στην έδρα της Μάλαγα με 88-66.

Η τέταρτη περίοδος αποδείχθηκε εφιαλτική για την ΑΕΚ στη Μάλαγα. Η Ένωση άρχισε τις υποχρεώσεις της στη φάση των «16» της διοργάνωσης, με άσχημο τρόπο καθώς ηττήθηκε απ’ τους Ισπανούς με 88-66. Μην μπορώντας να ακολουθήσει το ρυθμό των αντιπάλων της για όλη την αναμέτρηση.

Το ματς άρχισε ισορροπημένα, αν και απ’ τα μέσα του πρώτου δεκαλέπτου η Μάλαγα έγινε κυρίαρχη στην αναμέτρηση. Έτσι προηγήθηκε με +9 στην πρώτη περίοδο (29-20). Το δεύτερο μισό του πρώτου μέρους, βρήκε την Ένωση να έχει ενέργεια στην άμυνα κι αυτό τη βοήθησε σημαντικά. Κατάφερε να ισοφαρίσει στο 15’ σε 31-31. Πέρι και Κάρτερ ήταν οι αιχμές του δόρατος για την Μάλαγα κι έστειλαν τους Ισπανούς μπροστά στο ημίχρονο με 44-39.

Η ΑΕΚ είχε όρεξη και σωστές επιλογές στην έναρξη του δευτέρου μέρους, μειώνοντας στον πόντο το ματς. Μάλιστα στο 26’ το ματς ήταν ισόπαλο 50-50 κι ένα λεπτό μετά η Ένωση πήρε προβάδισμα ενός πόντου. Όμως προδόθηκε απ’ τα λάθη της κι έτσι στο 30’ βρέθηκε πίσω με 59-54. Με ένα σερί 0-4 η ΑΕΚ μείωσε στον πόντο, αλλά η Μάλαγα απάντησε με 7-0 και πήγε τη διαφορά στους 8. Κάπου εκεί η ΑΕΚ έχασε επαφή με την αναμέτρηση, οι γηπεδούχοι έβρισκαν σωστές επιλογές και η Ένωση έκανε πολλά λάθη για να μπορέσει να ακολουθήσει το ρυθμό του ματς. Έτσι μοιραία ήρθε η εύκολη ήττα με 88-66, καθώς η Μάλαγα έκανε στο τέταρτο δεκάλεπτο σκορ 29-12!

Τα δεκάλεπτα: 29-20, 44-39, 59-54, 88-66.