Πολωνία-Τουρκία 87-86: Φιλική νίκη σε ματς «θρίλερ»
INTIME

Σε ένα ματς-ντέρμπι η Πολωνία πήρε τη νίκη μέσα από τα χέρια της Τουρκίας στη δεύτερη μέρα του τουρνουά «Ακρόπολις», επικρατώντας με 87-86.

Η δεύτερη μέρα στο τουρνουά «Ακρόπολις» ξεκίνησε με την αναμέτρηση Πολωνία-Τουρκία, η οποία συνδυάστηκε με ήττα για το σύνολο του Εργκίν Αταμάν πριν το μεγάλο φιλικό με την Εθνική Ελλάδας (19/8 και ώρα 21:00).

Από τους νικητές ξεχώρισαν οι Πονίτκα(16π.), Σελ(15π.) και Μπαλτσερόφσκι(13π.) με τον Πολωνό «ψηλό» να είναι αυτός που ευστόχησε στο τελευταίο σουτ για τη νίκη της ομάδας του.

Η Τουρκία είχε για δεύτερη συνεχόμενη μέρα τους Οσμάν και Κορκμάζ πρώτους σκόρερ με 15 και 13 πόντους αντίστοιχα, ενώ 13π. είχε και ο Μαχμούτογλου.

Η εξέλιξη του αγώνα

Η Πολωνία ξεκίνησε καλύτερα στο ματς αποκτώντας από νωρίς μικρό προβάδισμα με επιθετική πολυφωνία (18-10 στο 7’) και τον Μίλιτσιτς να δοκιμάζει συνεχώς διαφορετικά σχήματα στο παρκέ. Η ομάδα του Αταμάν, όπως και στη χθεσινή αναμέτρηση, είχε νωθρό ξεκίνημα με τον Λάρκιν να μένει σε ρηχά «νερά». Μετά το 7ο λεπτό η Τουρκία με τον Αζέρ μπροστάρη να μειώνει τη διαφορά στους 6 στο 10ο λεπτό (23-17).

Οι τυπικά φιλοξενούμενοι ανέβασαν ρυθμούς στη συνέχεια  με τον Σενγκούν να βγαίνει μπροστά και την πρώτη ισοπαλία να έρχεται στο 16’ (26-26). Η Πολωνία προσπάθησε να μείνει κοντά με τους Πονίτκα και Ολένιτσακ να «τραβάνε το κουπί» με το ματς να έρχεται και πάλι στα ίσα (35-35). Ο Κορκμάζ ευστόχησε για τρεις στην εκπνοή με το 35-38 να είναι το σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος η Τουρκία έμεινε μπροστά μέχρι το 25ο λεπτό. Σελ και Πονίτκα ανέλαβαν δράση για την ισοφάριση (54-54 στο 27΄) και το προβάδισμα της Πολωνίας (63-59 στο 30ο λεπτό).

Το τέταρτο δεκάλεπτο το παιχνίδι έγινε ντέρμπι με το ματς να πηγαίνει πόντο-πόντο. Τα τελευταία λεπτά κύλησαν με καταιγισμό τριπόντων με τον Σελ στη μία πλευρά του παρκέ και τον Σανλί στην άλλη (80-76 στο 38:30΄). Με το ματς να είναι στον πόντο, 13” πριν τη λήξη ο Σελ επανήλθε με τρίποντη «βόμβα». Ο Οσμάν ευστόχησε σε ένα ζευγάρι βολών, το ίδιο και ο Πονίτκα για το 85-82 11” πριν το φινάλε. Ο Κορκμάζ σούταρε στην εκπνοή, ωστόσο το σουτ ήταν εκτός χρόνου και η νίκη ανήκε στην Πολωνία.

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 35-38, 63-59, 87-86

Αταμάν: “Έχω εμπιστοσύνη στους παίκτες μου, μπορούμε να κερδίσουμε”
Τζόκερ: Νέο τζακ ποτ - Πόσα χρήματα θα μοιράσει το Μ. Σάββατο
Euroleague, Ολυμπιακός - Μπαρτσελόνα: Οι διαιτητές για το Game 4 στο ΣΕΦ