Ενέ: «Δεν είχαμε ενέργεια για να νικήσουμε»

Τουρκία-Ελλάδα:   Για τα λάθη της ομάδας του που είχαν ως αποτέλεσμα την ήττα στην Πόλη μίλησε ο Ορχούν Ενέ

Η Τουρκία δεν άντεξε κόντρα στη «Γαλανόλευκη» και γνώρισε την ήττα με σκορ 67-76.

Ο Τούρκος τεχνικός, Ορχούν Ενέ αναφέρθηκε στη Συνέντευξη Τύπου στο δύσκολο ματς με την Ελλάδα και την έλλειψη ενέργειας που τους στοίχισε.

Αναλυτικά οι δηλώσεις του Τούρκου κόουτς:

«Είμαστε στενοχωρημένοι, γιατί είχαμε μια πολύ όμορφη ατμόσφαιρα στο γήπεδο και μεγάλη υποστήριξη. Τα ματς με την Ελλάδα είναι σημαντικά για την κουλτούρα μας. Είναι δυνατός αντίπαλος, καλή ομάδα και πρέπει να τους σεβαστούμε. Έχουν καλούς παίκτες και καλή οργάνωση. Θέλαμε να κερδίσουμε, αλλά δεν είχαμε αρκετή ενέργεια για να τα καταφέραμε. Δείξαμε στην αρχή του αγώνα πως μπορούσαμε να κερδίσουμε, αλλά κάναμε πολλά λάθη και δώσαμε πολλά εύκολα καλάθια.

Αυτό επηρέασε την αυτοπεποίθησή μας. Αρχίσαμε άσχημα την τρίτη περίοδο και αυτό μας στοίχισε. Στην τέταρτη περίοδο βγήκαμε πιο επιθετικά στο παρκέ, πλησιάσαμε στους δύο πόντους, αλλά δεν τα καταφέραμε. Το πρόγραμμα ήταν βαρύ για τους παίκτες και δεν είχαμε ενέργεια κάνοντας κακές επιλογές στο φινάλε. Δεν είναι εύκολο να παίζεις σε αυτά τα παράθυρα. Αν είχαμε κερδίσει την Παρασκευή, θα ήταν διαφορετικό το παιχνίδι σήμερα. Είναι λογικά τα σκαμπανεβάσματα στο παιχνίδι, λόγω της έλλειψης φρεσκάδας από τους παίκτες».