Προμηθέας-Βενέτσια 68-78: Ο Μπράμος εκτέλεσε τους Πατρινούς (photos)

Ο Προμηθέας Πάτρας βρέθηκε να προηγείται μέχρι και 10 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά 7 συνεχόμενοι πόντοι του Μάικ Μπράμος στο 62-61 έδωσαν μεγάλη νίκη στη Βενέτσια.

Πανωλεθρία για τον Προμηθέα Πάτρας στο EuroCup, με την ομάδα του Βαγγέλη Λιόλιου να γνωρίζει εντός έδρας ήττα από τη Βενέτσια με 68-78, παρότι βρέθηκε να προηγείται 43-33 στο 24’ και 62-61 στο 37’.

Δράστης για το σπουδαίο διπλό των Ιταλών ο πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού, Μάικ Μπράμος, ο οποίος με το σκορ στο 62-61 πέτυχε σπουδαίο τρίποντο, που έβαλε μπροστά τη Βενέτσια, ενώ λίγο μετά πέτυχε και ένα μεγάλο τρίποντο, παίρνοντας ταυτόχρονα και το φάουλ «καθαρίζοντας» την υπόθεση νίκη.

Συνολικά οι Ιταλοί μέτρησαν ένα σερί 15-0 μετά το 62-61, με την ομάδα του Ηλία Ζούρου να καταρρέει και να βρίσκεται πλέον στο 2-6 μετά από 8 αγωνιστικές και να μην έχει τύχη για να συνεχίσει στη διοργάνωση.

Τα δεκάλεπτα: 16-12, 31-30, 54-52, 68-78.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Ζούρος): Ρέι 17 (3), Σβαρτζ, Γκραντ 19, Γκάντι 2, Χαντ 3, Αγραβάνης 14, Γκίκας 7 (1), Ρογκαβόπουλος 6, Γιαννόπουλος, Τανούλης.

ΒΕΝΕΤΣΙΑ (Ντε Ραφαέλε): Μπράμος 13 (2), Σάντερς 13 (2), Φίλιπ 7 (1), Ματσόλα 6 (2), Μπρουκς 12 (1), Τσερέλα 6, Βιτάλι 8 (1), Γουάτ 13.

Άστον Βίλα – Ολυμπιακός: Τα highlights του «ερυθρόλευκου» θριάμβου στο Conference League
Conference League: Η Φιορεντίνα πήρε προβάδισμα για την «OPAP Arena» με γκολ στο 91ο λεπτό
Παναθηναϊκός AKTOR: Ρεκόρ καριέρας ο Σλούκας, κορυφαίος πασέρ στα play offs - Συγκίνηση για τον Πάρη
Παναθηναϊκός AKTOR: Αφιέρωσε τη νίκη στον Πάρη ο Αταμάν - «Στο 5ο ματς το ΟΑΚΑ θα είναι φωτιά»