Ζενίτ - Αστάνα 69-83: Έκανε το «μπαμ» στην Αγία Πετρούπολη

Η Αστάνα πέρασε νικηφόρα (83-69) από την έδρα της Ζενίτ στην Αγία Πετρούπολη για την VTB League

Στραπάτσο υπέστη η Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης, καθώς ηττήθηκε (83-69) από την Αστάνα, για την VTB League.

Η Αστάνα έκανε ιδανική πρεμιέρα, ενώ η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ έπεσε στο 1-1 και την Πέμπτη (7/10, 20:00) αγωνίζεται στην έδρα της Ζαλγκίρις για την Euroleague.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Τζέιλεν Μπάρφορντ με 24 πόντους. Μεγάλη εμφάνιση και από τον Άντονι Χίκι, με τον άλλοτε γκαρντ του Απόλλωνα Πάτρας, του Ρεθύμνου και της Λάρισας να έχει 15 πόντους και 9 ασίστ. Από 11 πόντους σημείωσαν οι Νικολάι Μπάζιν και Μαξίμ Μάρτσουκ.

Για τους ηττημένους, ο Άλεξ Πόιθρες είχε 19 πόντους σε 21:45. Στους 14 σταμάτησε ο Τζόρνταν Λόιντ, ενώ 9 πέτυχε ο Μιντάουγκας Κουζμίνσκας. Για τη Ζενίτ δεν αγωνίστηκαν οι Τζόρνταν Μίκι, Μπίλι Μπάρον και ο τραυματίας Σαμπάζ Νέιπιερ.

Τα δεκάλεπτα: 15-25, 44-39, 55-65, 69-83.

Άστον Βίλα – Ολυμπιακός: Τα highlights του «ερυθρόλευκου» θριάμβου στο Conference League
Conference League: Η Φιορεντίνα πήρε προβάδισμα για την «OPAP Arena» με γκολ στο 91ο λεπτό
Παναθηναϊκός AKTOR: Ρεκόρ καριέρας ο Σλούκας, κορυφαίος πασέρ στα play offs - Συγκίνηση για τον Πάρη
Παναθηναϊκός AKTOR: Αφιέρωσε τη νίκη στον Πάρη ο Αταμάν - «Στο 5ο ματς το ΟΑΚΑ θα είναι φωτιά»