ΑΕΚ - Νίζνι 79-78: Φινάλε με νίκη (video+photos)

Με νίκη έκλεισε τις υποχρεώσεις της στο BCL η ΑΕΚ επικρατώντας 79-78 της Νίζνι στο ΟΑΚΑ

Με νίκη ολοκλήρωσε η ΑΕΚ την εφετινή παρουσία της στο Basketball Champions League. Η Ένωση επικράτησε με 79-78 της Νίζνι Νόβγκοροντ στο ΟΑΚΑ, για την 6η και τελευταία αγωνιστική των πλέι οφ του Basketball Champions League και με ρεκόρ 3-3 στον 11ο όμιλο «αποχαιρέτησε» τη διοργάνωση, καθώς από την προηγούμενη εβδομάδα είχε κλείσει η... πόρτα της πρόκρισης στο Final-8 για τους «κιτρινόμαυρους».

Τα δεκάλεπτα: 18-14, 34-34, 50-59, 79-78

Παρότι οι δύο ομάδες δεν είχαν βαθμολογικό κίνητρο, το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από το ξεκίνημα ως το φινάλε με την ΑΕΚ να κάνει την ανατροπή στην τέταρτη περίοδο και να παίρνει την τρίτη της νίκη στον όμιλο στο φινάλε.

Η ελληνική ομάδα άρχισε καλύτερα, πήρε προβάδισμα από το ξεκίνημα, αλλά στη δεύτερη περίοδο οι Ρώσοι ισορρόπησαν το παιχνίδι και το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες με 34-34.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ πιο δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο έτρεξαν γρήγορα ένα σερί 7-0 (34-41 στο 24') και κατάφεραν να χτίσουν και διψήφια διαφορά που έφτασε ως και το +12 με τη Νίζνι να ξεφεύγει με 47-59 λίγο πριν από την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου.

Ο Μόουζες έδωσε λύσεις στην επίθεση της ΑΕΚ αλλά η Νίζνι προηγήθηκε με 67-56 στο 33'. Σε εκείνο το σημείο άρχισε η αντεπίθεση των «κιτρινόμαυρων» που με τους Λάνγκφορντ και Μόουζες μείωσαν και στο τελευταίο λεπτό, στα 27'' προσπέρασαν με τρίποντο του Μέικον με 75-72. Στα τελευταία δευτερόλεπτα το παιχνίδι οδηγήθηκε στις βολές με την ΑΕΚ να είναι αλάνθαστη και να φτάνει στη νίκη με 79-78.

Στον άλλο παιχνίδι του ομίλου η Στρασμπούρ επικράτησε με 91-81 της Τουρκ Τέλεκομ και πήρε το δεύτερο εισιτήριο για το Final-8 της διοργάνωσης.

Euroleague: Ανακοινώθηκαν οι ημέρες και οι ώρες των Game 5 για Παναθηναϊκό AKTOR και Ολυμπιακό
Ολυμπιακός: Αποθέωση στο «Ελ. Βενιζέλος» μετά το θρίαμβο με Άστον Βίλα - «Φέρτε μας το ευρωπαϊκό»
NBA: Τέλος η σεζόν για Μπακς - Αποκλεισμός από τους Πέισερς
Τα πρωτοσέλιδα των αθλητικών εφημερίδων της ημέρας (3/5) - «Πτήση» Παναθηναϊκού, «Μύθος» Ολυμπιακός