Ολυμπιακός-Ιωνικός 88-93: Ήττα πριν το «αιώνιο» ντέρμπι!

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε με 93-88 από τον Ιωνικό Νικαίας στο πλαίσιο του προγράμματος «Monday Night Game Against Covid-19»

Όσο κι αν πρόκειται για φιλικό παιχνίδι, όσο κι αν υπήρχαν σημαντικές απουσίες (Σπανούλης, Σλούκας, Βεζένκοφ και Παπανικολάου), η ήττα (93-88) του Ολυμπιακού από τον Ιωνικό Νικαίας στο ΣΕΦ, στο πλαίσιο του προγράμματος «Monday Night Game Against Covid-19» αποτελεί «καμπανάκι» εν όψει του μεγάλου αγώνα της Παρασκευής (5/2) με τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ!

Ο Ιωνικός εκμεταλλευόμενος τις ελλείψεις του Ολυμπιακού με τους Σμιθ - Πριτζέτ και Χουγκάζ – Μαυροκεφαλίδη είχε τον έλεγχο (17-23) στο ξεκίνημα του ματς, αλλά ο Γιώργος πρίντεζης με προσωπικές ενέργειες οδήγησε τους «ερυθρόλευκους» στο +2 (25-23 στο 9').

Με πιεστική άμυνα και ακουμπώντας την μπάλα στον Οκτάβιους Έλις ο Ολυμπιακός έκλεισε το πρώτο μέρος με ελαφρύ προβάδισμα (47-43 στο 20’).

Στο δεύτερο ημίχρονο οι δυο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ ο Ολυμπιακό είχε ένα μικρό προβάδισμα (69-66 στο 30’), αλλά στην τελευταία περίοδο ο Τολιόπουλος και ο Μαυροκεφαλίδης με προσωπικές ενέργειες έδωσαν… αέρα στον Ιωνικό (81-88 στο 38’) και εκεί τελείωσαν όλα…

Η σειρά των αγώνων θα συνεχιστεί, με τη Λάρισα να είναι ο επόμενος αντίπαλος τη Δευτέρα 8 Φεβρουαρίου.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Σπυρόπουλος, Σκαλτσής, Αργυρούδης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-29, 47-43, 69-66, 88-93.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Νικολαΐδης 5 (1/2 τριπ., 3 ριμπ., 4 ασίστ, 5 λάθη), Χάρισον 11 (3/5 τρίποντα, 4 ασίστ, 3 λάθη), Μάρτιν 5 (4 ριμπάουντ), Πρίντεζης 11 (1/3 τρίποντα), ΜακΚίσικ 10 (2/2 τρίποντα σε 10 λεπτά), Χαραλαμπόπουλος 9 (2/6 τρίποντα), Λαρεντζάκης 11 (3/6 τρίποντα), Ζαν-Σαρλ 3 (1 τρίποντο), Κολοβέρος 8 (1/2 τρίποντα, 5 ασίστ, 1 λάθος), Σκουλίδας 3 (1 τρίποντο), Τζένκινς 4, Έλις 4, Χρηστίδης 4.

ΙΩΝΙΚΟΣ (Αγγέλου): Σμιθ 9 (3/4 τρίποντα, 5 ασίστ), Πριτζέτ 12 (1/1 τρίποντο), Μαυροκεφαλίδης 21 (2/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 τάπα), Χόλογουελ 12, Χουγκάζ 11 (1/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Πετρόπουλος 5 (1 τρίποντο), Γιώτης, Μουχαϊμίν 1, Τολιόπουλος 13 (3/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 5 λάθη), Χόλιφιλντ 9.

Ολυμπιακός-΄Άστον Βίλα: Από το Καλλιμάρμαρο στο γήπεδο οι Άγγλοι
Super League 2: Άνοδος για την Athens Kallithes - Στα... σαλόνια μετά από 18 χρόνια
Euroleague: Μόλις 539 εισιτήρια σε κάθε ομάδα του Final Four!
Super League: Ο Ντελαζό ορίστηκε στο εξ αναβολής ντέρμπι ΠΑΟΚ - Ολυμπιακός