Liga Endesa: Με τρομερό Κοζέρ και «100άρα» έκανε το «2 στα 2» η Ρεάλ!

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Φαμπιάν Κοζέρ, η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε 102-83 της Σαραγόσα και πανηγύρισε τη δεύτερη νίκη της σε ισάριθμα ματς στη Liga Endesa.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν ανταγωνιστικοί στο πρώτο ημίχρονο (47-41) αλλά οι Μαδριλένοι μετά την ανάπαυλα πάτησαν γκάζι κι έφτασαν εύκολα στην επικράτηση. Κορυφαίος της αναμέτρησης ήταν ο Γάλλος γκαρντ, ο οποίος μέτρησε 25 πόντους με 4/6 δίποντα και 5/11 τρίποντα, ενώ άξιος συμπαραστάτης του ήταν Ρούντι Φερνάντεθ (16π. με 5/6 τρίποντα σε 19 λεπτά!).

Την πρώτη της νίκη στη Liga Endesa πανηγύρισε η Βαλένθια, η οποία επικράτησε 91-76 της Ανδόρα, έχοντας πρωταγωνιστές τους Χέρμανσον (14π., 4ρ., 2ασ.) και Κάλινιτς (13π., 5ρ., 3ασ.). Σεφτέ και για την Μπούργος, η οποία «διέλυσε» την Γκραν Κανάρια με 92-60, έχοντας πρώτο σκόρερ τον Ντέγιαν Κράβιτς (20π.).

Τέλος, εντυπωσιακό ξεκίνημα για την Μπανταλόνα, η οποία πραγματοποίησε εντυπωσιακό πέρασμα (78-57) από την έδρα της Ρεάλ Μπέτις κι έκανε το «2 στα 2». Πρώτος σκόρερ ήταν Μπιργκάντερ με 13 πόντους.