Βενέτσια-Σάσαρι 87-61: «Πάρτι» από Μπράμος και Χέινς και κούπα δυο χρόνια μετά (video)

Στην κορυφή του ιταλικού Πρωταθλήματος βρέθηκε η Βενέτσια του Μάικ Μπράμος που επικράτησε 87-61 της Σάσαρι και έκανε το 4-3 στους τελικούς της διοργάνωσης

Απόλυτος πρωταγωνιστής για τους νικητές ο Μάικ Μπράμος, ο οποίος είχε 22 πόντους με 7/11 εντός παιδιάς, ενώ κατέβασε και 6 ριμπάουντ. Άξιος συμπαραστάτης του ο -άλλοτε γκαρντ του Παναθηναϊκού- Μαρκίζ Χάινς, που είχε 21 πόντους. Από τους ηττημένους διασώθηκε μόνο ο Ρασόν Τόμας, με 16 πόντους και 7 ριμπάουντ.

To ματς ήταν ντέρμπι για ένα ημίχρονο μιας και στο δεύτερο μισό οι παίκτες του Ντε Ραφαέλε πάτησαν το γκάζι και κυριάρχησαν απόλυτα: με επιμέρους σκορ 30-17 στην τρίτη περίοδο, εκτόξευσαν τη διαφορά τους στο +22 (69-47) με τον Μπράμο να πετυχαίνει 17 πόντους σε αυτό το διάστημα.

Highlights/ Gara 7 Umana Venezia - Banco

Conference League: Η Φιορεντίνα πήρε προβάδισμα για την «OPAP Arena» με γκολ στο 91ο λεπτό
Παναθηναϊκός AKTOR: Ρεκόρ καριέρας ο Σλούκας, κορυφαίος πασέρ στα play offs - Συγκίνηση για τον Πάρη
Παναθηναϊκός AKTOR: Αφιέρωσε τη νίκη στον Πάρη ο Αταμάν - «Στο 5ο ματς το ΟΑΚΑ θα είναι φωτιά»
Άστον Βίλα - Ολυμπιακός 2-4: Αφεντικό για τον τελικό στην «OPAP Arena» με τεσσάρα