Νίκη για Πανερυθραϊκό

Την νίκη πήρε στην έδρα του ο Πανερυθραϊκός που επικράτησε του Πιερικού με 77-68 για την Α2 Ανδρών.

Οι Γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα από την πρώτη περίοδο η οποία τελείωσε με σκορ 24-17.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο τα πράγματα δεν άλλαξαν όσον αφορά τον έλεγχο του αγώνα που παρέμεινε στα χέρια των παικτών του Πανερυθραϊκού αν και οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν στους 3 βαθμούς και έτσι οι ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με σκορ 40-37.

Οι δύο ομάδες έμειναν κοντά στο σκορ και στην Τρίτη περίοδο αλλά με τους γηπεδούχους να εξακολουθούν να είναι μπροστά στο σκορ. Έτσι το δεκάλεπτο τελείωσε με σκορ 57-52. Σ

τη τελευταία περίοδο είχαμε μια μικρή διεύρυνση της διαφοράς για τον Πανερυθραϊκό που πήρε τελικά και τη νίκη με 77-68.

Δεκάλεπτα:   24 - 17, 40 - 37, 57 - 52, 77 – 68

Πανερυθραϊκός: Κοντούδης, Στραγκανιώτης 16, Καλλιανότης 9, Λάκκας, Ματζιόρης 1, Σηζόπουλος 21, Πρήτσος 9, Καραβάνας 7, Χαραλαμπάκης 12, Σταμάτης, Λάξα 2, Κούρτης.

Πιερικός: Τσαϊτουρίδης, Μπεχλιβάνης 6, Γκογκίδης, Παπαχρήστος 13, Δάμαλης 2, Γερομάνους 2, Νάνης 9, Ιγκμπάβμποα 8, Μαλτέσιος 2, Ροδοστόγλου 5, Σιβορότκα 6, Τσούκ 15.

Σκωτία: Εύκολη νίκη για τους Ρέιντζερς
ΝΒΑ: Το Κλίβελαντ προκρίθηκε στα ημιτελικά