Στα playoffs της Ευρώπης: Ο σούπερ Λάρκιν «σκούπισε» την Μπάνβιτ, τη... γλίτωσε η ΤΣΣΚΑ!

Ο εκπληκτικός Σέιν Λάρκιν οδήγησε την Αναντολού Εφές στα ημιτελικά, ενώ η Ζενίτ Αγ. Πετρούπολης «τρόμαξε» την ΤΣΣΚΑ Μόσχας - Μια ήττα από τον αποκλεισμό η Μπάμπεργκ του Ζήση!

Στην τετράδα των playoffs της τουρκικής λίγκας προκρίθηκε με 2-0 η Αναντολού Εφές, η οποία έκανε το «break» στην έδρα της Μπάνβιτ. Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Λάρκιν, ο οποίος τελέιωσε το ματς, έχοντας 18 πόντους, 10 ασίστ και 8 ριμπάουντ, ενώ άξιοι συμπαραστάτες του ήταν οι Μπομπουά (18π., 5ασ.) και Ντάνστον (18π.).

Η ομάδα του Αταμάν περιμένει τον νικητή του ζευγαριού ανάμεσα στη Γαλατασαράι και την Γκαζιαντέπ, το οποίο θα κριθεί σε Game 3. Η δεύτερη νίκησε 79-69 στην έδρα της κι έκανε το 1-1, μολονότι ο ομογενής σέντερ έκανε καλή εμφάνιση (12π. με 6/8διπ., 5ρ., 3κλ. 2ασ. σε 26 λεπτά). Οι γηπεδούχοι είχαν πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων και κορυφαίο τον Σακίλ ΜακΚίσικ (19π., 4ασ., 4ρ.).

Στη VTB League, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας έκανε εύκολα το πρώτο βήμα, ωστόσο τα... χρειάστηκε για να κάνει το 2-0 επί της Ζενίτ. Η ομάδα της Αγίας Πετρούπολης απείλησε σοβαρά με «break» αλλά οι παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη πήραν τη νίκη με 83-81. Κορυφαίος ήταν ο Ουίλ Κλάιμπερν, ο οποίος σημείωσε 19 πόντους (5/10τρ.), ενώ καταλυτικός ήταν ο Ντάνιελ Χάκετ. Ο Ιταλός γκαρντ σημείωσε το πιο κρίσιμο σουτ του αγώνα, όταν με τρίποντο έκανε το 81-78, 57 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε. Η «ομάδα του στρατού» χρειάζεται μια νίκη για να προκριθεί στους τελικούς της διοργάνωσης.

Στη Γερμανία, η Μπάμπεργκ του Νίκου Ζήση ηττήθηκε (87-78) στην έδρα της Ράστα Βέχτα και βρίσκεται πίσω με 2-1. Οι γηπεδούχοι, οι οποίοι είχαν κορυφαίο τον Όστιν Χόλινς (21π. με 5/6τρ.) θέλουν άλλη μια νίκη για να προκριθούν στα ημιτελικά! Ο Ζήσης είχε 6 πόντους (1/3διπ., 1/3τρ., 2/6βολ.), 8 ασίστ, 5 ριμπάουντ κι ένα κλέψιμο σε 25 λεπτά.

Στην Ιταλία, ο Μάικ Μπράμος μέτρησε 15 πόντους με 5/7 τρίποντα (συν 2 ασίστ, 2 ριμπάουντ σε 32 λεπτά) αλλά η Βενέτσια ηττήθηκε 61-51 στην έδρα της Τρέντο, η οποία ισοφάρισε σε 2-2! Η πρόκριση στα ημιτελικά θα κριθεί στο πέμπτο ματς. Κορυφαίος των νικητών ήταν ο άλλοτε παίκτης του Άρη, Ντέβιν Μάρμπλ (16π. με 4/8τρ.)