«Κατέρρευσε» ο ΠΑΟΚ

Το τρίτο δεκάλεπτο αποδείχθηκε καταστροφικό για τον ΠΑΟΚ που έχασε από την Σαλόν με 75-61

Ένα καταστροφικό τρίτο δεκάλεπτο δεν επέτρεψε στον ΠΑΟΚ να φανεί ανταγωνιστικός στη Γαλλία και να διεκδικήσει τη δεύτερη νίκη του στον Β' όμιλο του Basketball Champions League.

Oι Θεσσαλονικείς ηττήθηκαν με 75-61 από την Ελάν Σαλόν, για την 4η αγωνιστική της διοργάνωσης, υποχώρησαν σε 1-3 και είδαν τη γαλλική ομάδα να πανηγυρίζει τη δεύτερη νίκη της (2-2).

Πρωταγωνιστές των νικητών, που «σκότωσαν» τον ΠΑΟΚ από τα 6.75, Ενζελιέ (13π.), Καμαρά (13π.) και Ντόρσεϊ (12π.), ενώ από τους Θεσσαλονικείς των 14 λαθών και των 4/19 τριπόντων ξεχώρισαν οι Κρουμπάλι (15π.) και Μαργαρίτης (14π.).

Τα εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας, σε συνδυασμό με τον έλεγχο των επιθετικών ριμπάουντ και του ρυθμού του αγώνα βοήθησαν τον ΠΑΟΚ να σηκώσει κεφάλι στο σκορ από τα πρώτα λεπτά, να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο στο +3 (14-17) και να πάρει το δρόμο προς τα αποδυτήρια με το υπέρ του 36-41. Ωστόσο, στην τρίτη περίοδο οι θεσσαλονικείς κατέρρευσαν σε άμυνα και επίθεση, υπέπεσαν σε διαδοχικά λάθη και έδωσαν την ευκαιρία στην Ελάν Σαλόν να τρέξει ένα επιμέρους σκορ 24-8 και να μπει στο τελευταίο δεκάλεπτο στο +11 (60-49 στο 30΄). Ο Κόνιαρης προσπάθησε να αφυπνίσει την ομάδα του, μείωσε σε 67-59 στο 36΄, αλλά μέχρι εκεί...

Τα δεκάλεπτα: 14-17, 36-41, 60-49, 75-61

ΣΑΛΟΝ: Σμιθ, Χάρις 10 (2), Ροζενφέλντ 1, Ενζελιέ 13, Ζιλέ 6 (2), Καμαρά 13, Φαρ 2, Ντόρσεϊ 12 (3), Ζελαμπάλ 10 (1), Τζόζεφ 8 (2), Πινόλτ.

ΠΑΟΚ: Ντίλαρντ 10, Κλάσεν, Κρουμπάλι 15, Κόνιαρης 2, Τσόχλας, Μαργαρίτης 14 (1), Ζάρας, Κατσίβελης 2, Τζόουνς 5 (1), Τρις 9 (2).

Χάντμπολ: Η αποστολή της Εθνικής για την Ολλανδία
Γυναικεία βογγητά «πάγωσαν» τον Λούκα Ντόνσιτς (vid)