Νίμπουργκ-Άρης 99-70: "Προδόθηκε" από την άμυνα και διασύρθηκε

Συντριβή υπέστη ο Άρης στην πρώτη του εκτός έδρας δοκιμασία στο Basketball Champions League.

Οι Θεσσαλονικείς έπεσαν με το βαρύ 99-70 στην Τσεχία απέναντι στη Νίμπουργκ, για τη 2η αγωνιστική της διοργάνωσης, και πλέον έχουν ρεκόρ 1-1 στον Δ' όμιλο. Η άμυνα ήταν το αδύναμο σημείο των Θεσσαλονικιών απέναντι στους γηπεδούχους που σκόραραν αρκετά καλάθια στο ανοιχτό γήπεδο, «χτίζοντας» πάνω σε αυτό την ψυχολογία τους.

Ο Αρης άντεξε, επί της ουσίας, στο πρώτο ημίχρονο ημίχρονο, όταν και μπόρεσε να σταθεί με αξιοπρέπεια απέναντι αντίπαλό του, η οποία από την αρχή, ωστόσο, είχε τα ηνία στο ματς (18-11, 27-15). Στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου οι «κίτρινοι» πλησίασαν στους 3 πόντους (27-24), οι Τσέχοι, όμως, άνοιξαν εκ νέου τη διαφορά (37-29). Στο τρίποντο πλησίασε ο Αρης και στην αρχή του τρίτου δεκαλέπτου (46-43), η προσπάθειά του έμεινε, όμως, εκεί. Η Νίμπουρκ με ταχύτητα, αποτελεσματικότητα από την περιφέρεια (τελείωσαν το ματς με 10/22 τρίποντα), σε συνδυασμό με τα λάθη από το σύνολο του Παναγιώτη Γιαννάκη (17 συνολικά), ξέφυγε με +10 (53-43), βάζοντας τις βάσεις για τη νίκη. Το τελικό +29, με το 99-70, ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά που απέκτησαν οι γηπεδούχοι στον αγώνα

Τα δεκάλεπτα: 27-18, 46-41, 71-54, 99-70

ΝΙΜΠΟΥΡΚ (Γκίνζμπουργκ): Ρέι 18 (6/6 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 6/7 βολές), Μπέντα 7, Πούμπρλα 5 (1), Λόρενς 14 (1 τρίποντο, 9 ασίστ), Ντιγκς 19 (5/6 τρίποντα), Πέτερκα 5 (1), Μπόχατσικ 7 (1), Μπάρατς, Κριζ 11 (6 ριμπάουντ, Βιόραλ, Χρούμπαν 13 (1).

ΑΡΗΣ (Γιαννάκης): Φλιώνης 5 (1), Βον 12 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Τσαϊρέλης 7, Πουλιανίτης, Χρηστίδης, Μούρτος 2, Αθηναίου 7 (1/5 σουτ, 5/5 βολές), Μόραντ, Βασιλόπουλος 9, Ουίβερ 4, Μπένσον 9, Μπελ 15 (5/9 τρίποντα).

Αποκλειστικό: «Bόμβα» στο Survivor 2 - Η 13η «Διάσημη» παίκτρια που δεν ανακοινώθηκε!
Δε φαντάζεστε ποια ομάδα πούλησε τις περισσότερες φανέλες το 2017!
Ανάποδοι άνθρωποι! Πρώτα πανηγυρίζουν και μετά μπαίνει γκολ (video)