ΑΕΚ – ΤΣΣΚΑ 78-69: «Κιτρινόμαυρο» πάρτι επί της ΤΣΣΚΑ Μόσχας

Εντυπωσιακή στο μεγαλύτερο διάστημα του πρώτου της φιλικού επί ελληνικού εδάφους παρουσιάστηκε η ΑΕΚ, καθώς επικράτησε 78-69 της ΤΣΣΚΑ Μόσχας στο Κλειστό του ΟΑΚΑ.

Η ομάδα με τον Σωτήρη Μανωλόπουλο στον πάγκο για πρώτη φορά φέτος με την έναρξη του αγώνα πήρε τον έλεγχο και με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου προηγήθηκε με επτά πόντους (23-16). Στο 2ο δεκάλεπτο η ΑΕΚ ανέβασε κι άλλο το ρυθμό, έφτασε να προηγείται με 13 πόντους (34-21), με το ημίχρονο να κλείνει στο 43-29.

Στην επανάληψη ανέβασε τη διαφορά στους 18 πόντους (52-34), με το τρίτο δεκάλεπτο να τελειώνει στο +15 (60-45).  Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ΤΣΣΚΑ μείωσε τη διαφορά (73-69), δύο λεπτά πριν το τέλος του αγώνα, με την «Βασίλισσα» να αντιδρά και να παίρνει τη νίκη με 78-69.

Τα δεκάλεπτα: 23-16, 43-29, 60-45, 78-69.

ΑΕΚ (Σωτήρης Μανωλόπουλος): Ελονού 8, Τζέιμς 7, Ξανθόπουλος 6, Σάκοτα 14 (2), Άτιτς 3 (1), Αγραβάνης 2, Μπάρλοου 1, Τσαλμπούρης 8, Μωραΐτης 5 (1), Μαυροειδής 13, Λαρεντζάκης 11.

ΤΣΣΚΑ (Δημήτρης Ιτούδης): Γκαβρίλοφ 1, Κατσίβελης 10 (2), Αστάπκοβιτς 8 (1), Μαλέικο, Κορόμπκοφ 1, Χομένκο, Κλάιμπερν 13 (1), Χίγκινς 15, Χριάπα, Βοστρίκοφ, Χάινς 13, Χάντερ 8.

Γιώργος Λυγγερίδης: Τι περιλαμβάνει η δικογραφία - Η πορεία του «μαύρου» χρήματος
Μακάμπι: Χαλάρωμα και πανέτοιμη για τον Παναθηναϊκό AKTOR