Τρίτη η Ουκρανία στο Τουρνουά Πάτρας

Η Ουκρανία επιβλήθηκε 91-57 της Ρουμανίας στον μικρό τελικό του τουρνουά της Πάτρας στο «Δ. Τόφαλος».

Μετά από ένα αναγνωριστικό πρώτο δεκάλεπτο, η Ουκρανία κατάφερε να βρει ρυθμό, δείχνοντας καλύτερο πρόσωπο από τους Ρουμάνους, χτίζοντας σταδιακά μια διαφορά που όλο και αυξανόταν. Η πρώτη περίοδος «έκλεισε» 24-20, με τους Ουκρανούς να κάνουν ένα επιμέρους 25-7 στη δεύτερη, «καθαρίζοντας» ουσιαστικά τον αγώνα με λύσεις στην επίθεση και ξεκάθαρη υπεροπλία στο ριμπάουντ (25-13). Η διαφορά ανέβηκε στους +30 πόντους (71-41, 31’) για να δείξει τελικό σκορ 91-57 ο ηλεκτρονικός πίνακας.

Δεκάλεπτα: 24-20, 49-27, 69-41, 91-57

Ουκρανία (Μουρζίν): Πουστοζνόνοφ 15, Κολτσένκο 9, Λουκάσοφ 5, Οτβερτσένκο 13,  Κορνιένκο 2, Μπομπρόφ 7, Ζάϊτσεφ 9, Πουστοβίι 10 , Κόνιεφ 7, Μίσουλα 14

Ρουμανία (Τέντερ): Μαντάκε 14, Ορμπεάνου, Πατρισόρ, Λι Ουότσον 10, Παλίτσιους 9, Μολντοβεάνου 4, Πόπα , Ολά 6, Νικοάρα 7, Κάτε 1, Νικολέσκου 6, Τόροκ, Μπάτσιου

ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Το ρεκόρ της «Ένωσης» κόντρα στους «πράσινους» και το ματς καριέρας του Ελίασον
Elite League: Στο Final 4 ο Ερμής Σχηματαρίου – Υποβιβάστηκε ο Αίας Ευόσμου
Παναθηναϊκός AKTOR – Μακάμπι Τελ Αβίβ: LIVE το Game 2 της σειράς των playoffs της Euroleague
Δ. Γιαννακόπουλος: Επέστρεψε στο ΟΑΚΑ και γνώρισε την αποθέωση!